Breaking News

Czy notariusze stosują różne ceny?

Sam zawód notariusza jest ściśle regulowany przez prawo. To właśnie za sprawą odpowiednich dokumentów prawnych ustalane są dokładne stawki specjalistów i to tego rodzaju dokumenty warunkują to jakich opłat od klientów mogą żądać notariusze. Z uwagi na konstrukcję samych przepisów możliwe jest jednak ustalanie cenników według własnego uznania w pewnym zakresie. W związku z tym działający na rynku notariusze mogą posiadać różne stawki i podczas wyboru konkretnego specjalisty warto zwrócić uwagę również na ten aspekt.

Zróżnicowane cenniki notariuszy

Notariusze w Gliwicach ceny za swoje usługi zawsze opierają na rozporządzeniu, które określa ile może wynieść maksymalna taksa notarialna. Jest to kwota maksymalna, którą notariusz może pobrać za konkretną usługę wykonaną na rzecz klienta. Wielu specjalistów jednak walcząc o klienta decyduje się na nie stosowanie maksymalnych opłat. W związku z tym osoby, które pragną skorzystać z eksperckiej pomocy mogą na rynku wybierać spośród wielu specjalistów, którzy stosują różnorodne cenniki.

Najczęściej koszt danej usługi świadczonej przez notariusza jest uzależniony od jej wartości. Bardzo często zatem z największymi opłatami będą związane usługi związane ze sporządzeniem aktu notarialnego przy sprzedaży nieruchomości. Wysoka wartość transakcji wpływa na to, że notariusz może żądać wysokich kwot za przygotowanie dokumentu. Ta sama sytuacja może wystąpić przy przekazywaniu darowizn w bardzo wysokich kwotach. Umowa darowizny w Gliwicach i związana z nią opłata jest bowiem wyrażona bardzo często w procentach.

Jak wybrać dobrego notariusza?

Przy wybieraniu najlepszego specjalisty z branży, który będzie w stanie udzielić profesjonalnej pomocy nie warto kierować się jedynie ceną usług. Istotne jest także zwrócenie uwagi na takie aspekty, jak referencje i renoma samego notariusza. Może okazać się bowiem, że lepszym wyborem będzie dopłacenie do eksperta, który zaproponuje pomoc na wyższym poziomie i udzieli bardziej profesjonalnego wsparcia.

Dodaj komentarz