Breaking News

Budowa dachu zielonego krok po kroku

Technologie zielonych dachów to jeden z najciekawszych wynalazków, który zyskał sporą popularność w XXI wieku. Wydają się one świetną odpowiedzią na problemy, które mają dzisiejsze miasta, gdyż są w stanie pomóc na przykład z zanieczyszczeniem powietrza. Jak wygląda budowa dachu zielonego w kolejnych krokach?

Jak zaczyna się budowa dachu zielonego?

Chcąc zamontować dach zielony na swoim budynku trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Budowa dachu zielonego jest bowiem skomplikowanym i dość długim procesem. Całość zaczyna się od stworzenia projektu przez specjalistę, którym jest firma zajmująca się zielonymi dachami. Gdy mamy już projekt pora przejść do kolejnego kroku.

Gdy projekt tego jak wyglądać będzie system zielonego dachu w Podlaskim jest gotowy sprawą musi zająć się inżynier konstrukcji, który sprawdzi, czy dach gotowy jest na obciążenie, jakim będzie system dachu zielonego, który potrafi ważyć naprawdę sporo, gdyż w najcięższych konfiguracjach jego waga znacznie przekracza 100 kg/m2. Dopiero po udzieleniu zgody można przejść do wykonania dachu zielonego.

Wykonanie dachu zielonego – co jest montowane po kolei?

Całość konstrukcji zazwyczaj zaczyna się od warstw izolacyjnych. Na samym dole znajdziemy folię, czy też papę, która pełni rolę warstwy hydroizolacyjnej. Nad nią montuje się izolację cieplną w postaci płyt poliuretanowych bądź styropianu ekstrudowanego. Kolejna warstwa to izolacja wodoszczelna i przeciwkorzenna. Jest to warstwa bitumiczna lub folia miedziana. Nad nią konieczne jest użycie warzstwy drenującej.

Do drenażu używa się żwiru, grysu bądź specjalnie przygotowanych mat i płyt drenujących. Nad drenażem konieczne jest też zastosowanie warstwy filtracyjnej. Najczęściej ma ona formę geowłókniny i chroni drenaż przed zanieczyszczeniem. Wtedy zostaje już nam tylko warstwa wegetatywna oraz roślinna. To na nich nasadza się rośliny i w nich obecne są składniki oraz woda potrzebna roślinom do właściwego wzrostu. Z tego powodu używany jest specjalny substrat, który ma zdolność gromadzenia wody.

Dodaj komentarz