
Wielu kredytobiorców czeka na pierwsze wyroki sądowe uznające abuzywność wskaźnika WIBOR z utęsknieniem. Dlaczego? Otóż od wysokości WIBOR zależy wysokość raty kredytowej, każda zmiana, podwyżka WIBOR to wzrost kosztów kredytu. Jego unieważnienie wygenerowałoby ogromne oszczędności nie tylko w spłacie rat przyszłych, ale i w związku z rozliczeniem nadpłaty powstałej przez lata spłaty rat z uwzględnieniem wskaźnika. Warto skorzystać z dostępnych narzędzi, takich jak sankcja kredytu darmowego kalkulator, który pomoże w precyzyjnych obliczeniach i oszacowaniu potencjalnych korzyści finansowych wynikających z unieważnienia WIBOR.
Powództwo wiborowe
Wszczęcie sporu z bankiem z powodu rzekomej abuzywności wskaźnika WIBOR staje się coraz bardziej powszechne. Niestety nie jest łatwo wygrać taką sprawę. Mimo wielu podobieństw do spraw frankowych, w tym przypadku nie mamy wsparcia TSUE, ani żadnych wytycznych co do orzecznictwa. Finał powództwa to wielka niewiadoma. Analiza dokumentów kredytowych to jedno, a orzeczenie niezawisłego sądu to drugie. Z drugiej strony przegrana w sądzie dla sytuacji kredytobiorcy niczego nie zmiania, zaś wygrana mogłaby znacznie podreperować budżet spłacającego zobowiązanie kredytowe. Tym samym warto zaryzykować, zwłaszcza że koszty powództwa nie są horrendalnie wysokie.
Duży optymizm kredytobiorców
Frankowicze doskonale pokazali, że nie warto się poddawać, odnosząc po wielu latach sporów sądowych sukcesy dają dobry przykład i motywują. Złotówki kredytobiorcy liczą, na podobne rozstrzygnięcia i wygraną. Wspiera ich aktywnie kancelaria frankowa swoją wiedzą, zdobytym doświadczeniem, praktyką orzeczniczą, udzielając porad, świadcząc usługi zastępstwa procesowego i nie tylko.
Nadzieje na unieważnienie WIBOR wciąż wśród kredytobiorców są duże, mimo że kolejne wyroki sądowe nie dają ku temu powodów. Logicznie analizując regulamin ustalania WIBOR można nabyć wątpliwości, jednak patrząc nieco szerzej na przepisy nie jest już to tak oczywiste jak z punktu widzenia jedynie kredytobiorcy. Sądy powództwa wiborowe analizują bardzo dokładnie, stąd czas postępowania jest bardzo długi. Pierwsze wyroki zapadły dopiero po kilku latach od momentu wszczęcia sporu. Kolejne wyroki które zapadają są zupełnie niezależne, odrębne ale jednak utrzymują w mocy zapisy o WIBOR. Sądy mają liczne wątpliwości, jednak póki co w ani jednym przypadku wygrana nie należy do kredytobiorcy.
Likwidacja czy unieważnienie WIBOR
Starania o pozbycie się wskaźnika WIBOR z umów kredytowych odbywa się dwutorowo, bowiem oprócz licznych powództw zaostrzających WIBOR zgłaszane są do decydentów wady WIBOR. Głośno mówi się już od ponad roku o zastąpieniu WIBOR innym wskaźnikiem, który ma bazować na danych rzeczywistych, co ma wpłynąć na przejrzystość rozliczeń i adekwatność do potrzeb. Niestety wciąż wskaźnik WIBOR obowiązuje a jego zamiennik pozostaje w fazie planowania. Likwidacja WIBOR wsparłaby tych którym pozostało do spłaty jeszcze wiele lat regulowania rat kredytowych, jednak nie można byłoby już odzyskać środków wcześniej wpłaconych z tytułu WIBOR. Plusem likwidacji byłoby to, że byłby to proces automatyczny, bez potrzeby angażowania sądu i oczekiwania na orzeczenie.