Breaking News

Dlaczego skup pustych tonerów ma sens?

Często słyszy się o tym, aby pozbywać się tonerów, oddając je np. do punktów skupu lub recyklingu. Dlaczego to takie ważne? Jakie korzyści niesie ze sobą oddawanie zużytych akcesoriów do sprzętu drukującego? Czy nie można po prostu wyrzucić ich do śmieci?

Dużo tonerów = dużo odpadów

Trzeba przyznać, że zużyte tonery to prawdziwa bomba chemiczna. Owszem, pojedynczy toner ani nam, ani też światu krzywdy nie zrobi, niemniej dobrze wiemy, że ilość zużywanych tuszy jest wręcz ogromna. Aby przyswoić sobie, jak duże są to liczby, wystarczy przejść się przez centrum zwykłego, niewielkiego miasta. Jeśli założymy, że w każdym budynku znajduje się choć jedna mała firma, to musimy pamiętać, że w każdej z nich znajduje się co najmniej jedna drukarka. A to oznacza, że zawiera ona w sobie od dwóch, do nawet sześciu tonerów, które z biegiem czasu trzeba będzie utylizować.

Skład, czyli od czegoś trzeba zacząć

Dlaczego skup pustych tonerów jest tak ważny? W każdym z opakowań tuszu zamknięte jest mnóstwo szkodliwych substancji chemicznych. Część z nich to humektanty, które pochłaniają nadmierną ilość wilgoci. Oprócz nich w skład tuszu wchodzą też surfaktanty, które zapobiegają zmieszaniu się poszczególnych barw i tym samym poprawiają dokładność wydruku. Z kolei dzięki związkom na bazie chelatu tusz jest w miarę spoistą i jednorodną mieszaniną. Uwagę warto też zwrócić na tworzywo sztuczne (to samo, z którego produkuje się butelki PET), a także pigment, żelazo i żywicę.

Elektronika też jest ważna

Analizując skład tonerów, nie można też zapomnieć o tym, bez czego żaden toner nie mógłby działać, czyli… chipach. Są to elementy dość kosztowne, a ich wpływ na pracę toneru jest bardzo istotny. Dzięki nim można np. sprawdzić, jak dużo tuszu zostało jeszcze wewnątrz pojedynczego opakowania. Oczywiście wewnątrz tonera nie ma żadnego „czujnika”, który na bieżąco monitorowałby zawartość produktu lub pigmentu. Ocena pojemności pojemnika jest bowiem realizowana za pomocą szacunkowych wskazań, w których kluczową rolę odgrywają wspomniane chipy.

Dlaczego skup pustych tonerów jest ważny?

Dzięki osobom, które oddają tonery do skupu:

  • kolejne tonery są tańsze, gdyż produkuje się je z użytych wcześniej komponentów,
  • środowisko jest chronione przed nadmierną ilością toksyn i substancji chemicznych,
  • łatwiej nabyć tonery o unikalnej konstrukcji, które są rzadkością na rynku.

Reasumując, skup pustych tonerów jest kluczowy zarówno dla rynku, jak i dla bezpieczeństwa osób, które na co dzień korzystają z zasobów tego świata.

Dodaj komentarz