Breaking News

Gdzie można stosować dysze mgłowe?

Dysze mgłowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych obszarach przemysłowych. Mogą być stosowane zarówno przemyśle metalowym, przemyśle spożywczym, zakładach chemicznych czy zakładach farmaceutycznych. Czym są dysze mgłowe?

Dysze mgłowe – co to jest?

Dysze wodne to dysze hydrauliczne, które wytwarzają mgłę o kroplach wielkości 30-200 mikrometrów. Rozbijanie wody na krople odbywa się w wyniku ciśnienia cieszy. Aby działanie dysz było odpowiednie, muszą być zasilane wodą o ciśnieniu ponad 3 bar. Strumień wytwarzany przez te dysze to pełny stożek jednak z mniejszą wydajnością w środku strumienia. Wiele z dysz ma możliwość zamontowania filtru na wylocie. Dzięki rozbiciu wody na małe cząsteczki, wolniej ona osiada i pozostaje na dłużej w powietrzu. Pozwala to na nawilżenie powietrza  i nadanie mu określonej wilgotności. 

Jak działa dysza mgłowa? Woda jest tłoczona do instalacji i rozprowadzana do dysz mgłowych. Rozprowadzana jest w postaci aerozolu. W efekcie woda pobierając ciepło z otoczenia odparowuje w bardzo krótkim czasie od opuszczenia dyszy. Dzięki temu powietrze jest bardzo szybko nawilżone. 

Zastosowanie dysz mgłowych

Dysze mgłowe maja szerokie zastosowanie. Sprawdzą się zarówno w przemyśle metalowym, jak i spożywczym. Korzystają z nich zakłady piwowarskie, przygotowujące powierzchnie lakiernicze, zakłady chemiczne. Mają za zadanie nawilżenie powietrza w drukarni i innych halach, w których znajdują się maszyny przemysłowe. W zależności od rodzaju dusz – natryskowe, powietrzne, głowice myjące, ich zastosowanie może być różne. Mogą się przydać w przypadku mycia surowców czy opakowań, jak również dozować, chłodzić czy czyścić linie produkcyjne. Dysze mgłowe znajdują także zastosowanie w systemach gaśniczych. 

Dysze mgłowe bardzo często znajdują zastosowanie w procesie nawilżania powietrza w zakładach produkcyjnych. To bardzo ważne, gdyż w zamkniętych pomieszczeniach, powietrze może być suche i niekorzystnie wpływać zarówno na ludzi, jak i maszyny, które się tam znajdują. 

 

Dodaj komentarz