Breaking News

Gorset ortopedyczny – kiedy warto w niego zainwestować?

Prowadzony styl życia może wpłynąć negatywnie na stan kręgosłupa. W takiej sytuacji należy zastosować gorset ortopedyczny, aby uniknąć dalszych uszkodzeń oraz skrzywień.

W jaki sposób działa gorset ortopedyczny?

Gorset ortopedyczny może mieć dwojaki wpływ na kręgosłup – czynny lub bierny. W pierwszym przypadku przywracana jest naturalna struktura mięśniowa i przeciwdziała się pogłębianiu wad postawy. Jeżeli chodzi o działanie bierne polega ono na wyeliminowaniu patologicznego ustawienia kręgów i występujących ucisków w obszarze skrzywienia.

W przypadku niektórych wad postawy gorset jest wręcz niezbędny. Jeżeli występuje skolioza, nosić trzeba gorset cheneau, dzięki któremu praca wykonywana jest w odcinku lędźwiowym oraz piersiowym. Bardzo ważne jest, aby dedykowany gorset ortopedyczny założyć również w przypadku kifozy oraz lordozy.

Czy gorset ortopedyczny warto nosić profilaktycznie?

Tak. Gorsety ortopedyczne zalecane są także profilaktycznie, gdy pacjent skarży się na bóle kręgosłupa. Istotne jest jednak, aby przed zdecydowaniem się na zakup gorsetu udać się do specjalisty, który zaleci właściwe badania, wskaże rodzaj skrzywienia oraz problemy występujące w obrębie kręgosłupa. Noszenie gorsetu na własną rękę może spowodować więcej szkód niż pożytku.

W przypadku, gdy pacjent skarży się na ostre bóle kręgosłupa zalecany jest gorset Javetta. Zapewnia właściwą stabilizację odcinka piersiowo-lędźwiowo-krzyżowego. Jest bardzo pomocy w przypadku osteoporozy, dyskopatii czy po wielu zabiegach operacyjnych, gdy ustabilizowanie kręgosłupa jest sprawą najwyższej wagi.

Jakie zalety ma leczenie poprzez gorset ortopedyczny?

Gorset ortopedyczny jest polecany w leczeniu wad postawy dla dzieci, jak i dorosłych. Wykonywany na miarę umożliwia zniwelowanie wielu problemów bez chirurgicznej ingerencji. Ważne jest, aby był indywidualnie dopasowany. Ma to znaczenie w przypadku wielu wad postawy.

Gorset ortopedyczny okazuje się pomocy w przypadku wielu wad postawy. Warto go nosić również w przypadku ostrych stanów bólowych oraz po zabiegach operacyjnych.

Dodaj komentarz