Dużym problemem, zarówno w mieszkaniach, domach, jak i w lokalach gastronomicznych różnych wielkości, jest kwestia mycia naczyń. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zakup zmywarki. Oczywiście, zmywanie naczyń w domu i w restauracji różni się między sobą. Zmywarki gastronomiczne do naczyń, zazwyczaj są większe i bardziej pojemne od swoich domowych odpowiedników. Różny jest również sposób ich konserwacji. Za pomocą jakich środków może zostać odkamieniona zmywarka gastronomiczna do naczyń?
Schemat czyszczenia zmywarek gastronomicznych
Ponieważ zmywarki gastronomiczne do naczyń służą czyszczeniu sprzętów, wykorzystywanych w zakładach żywienia zbiorowego, konieczne jest, aby były one regularnie i dokładnie czyszczone. Podstawowe czynności odkażania i odkamieniania powinny odbywać się codziennie, a kompleksowa konserwacja – z zaangażowaniem profesjonalnego serwisu – powinna mieć miejsce co najmniej, co sześć miesięcy. Od regularności i dokładności czyszczenia zależeć może dokładność mycia naczyń, a co za tym idzie – renoma lokalu i zdrowie klientów. Odpowiednia częstotliwość wykonywania czynności jest niezwykle ważna również ze względu na to, że odkładający się brud i kamień, mogą prowadzić do występowania awarii urządzenia.
Skąd się bierze kamień w zmywarkach?
Głównym wrogiem zmywarek gastronomicznych jest kamień. Przez urządzenie podłączone do sieci wodociągowej w ciągu całego dnia, tygodnia, miesiąca przepływają hektolitry cieczy, co nie pozostaje bez wpływu na jego działanie. Kamień, zwany także „kamieniem kotłowym”, to utwardzone związki wapnia i magnezu, powstające podczas podgrzewania wody do wysokich temperatur. Co prawda nie jest on niebezpieczny dla zdrowia lub życia, jednakże może skutkować, nie tylko awarią, ale i zmniejszeniem efektywności energetycznej zmywarki. Prócz częstszych wizyt serwisantów, dochodzić więc mogą również wyższe rachunki za prąd. Jak temu zaradzić?
Jak czyścić zmywarki gastronomiczne do naczyń?
Każdy zna domowe sposoby odkamieniania sprzętów kuchennych. Korzystanie z różnego rodzaju kwasów – na przykład cytrynowego lub też z octu podgrzanych do wyższych temperatur, skutecznie likwiduje złogi kamienia. Są to jednak metody odpowiednie dla mniejszych sprzętów, takich jak czajniki, czy małe zmywarki domowego użytku. W przypadku dużych urządzeń, takich jak zmywarki gastronomiczne do naczyń, warto zastosować przemysłowe rozwiązania. Specjalne płyny (zazwyczaj rozcieńczane wodą), pozwalają na równie skuteczną walkę z kryształami wapnia. Zazwyczaj wystarczy jeden cykl mycia, aby się ich pozbyć. Po całym zabiegu należy oczywiście dokładnie opłukać powierzchnię wodą lub włączyć kolejny cykl mycia. Cały proces trwa więc tyle, co wyczyszczenie dwóch partii naczyń.
Zmywarki gastronomiczne do garnków, to idealne rozwiązanie dla osób prowadzących lokal gastronomiczny lub kawiarnię. Pozwalają nie tylko na dokładne i zgodne z normami Sanepidu czyszczenie sprzętów kuchennych, ale także generują oszczędności – nie trzeba zatrudniać dodatkowej osoby na zmywak. Korzystnego bilansu nie zmieniają również koszty eksploatacyjne, które generuje zmywarka gastronomiczna do naczyń. Wystarczy tylko regularnie przeprowadzać drobne czynności konserwacyjne.