Breaking News

Jak pielęgnować odzież z delikatnych materiałów? Krótki poradnik

Niektóre tkaniny wymagają szczególnej pielęgnacji. Dotyczy to zarówno prania, jak i suszenia, prasowania oraz przechowywania wykonanej z nich odzieży. Dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad twoje ubrania przez długi czas będą wyglądały jak nowe. Dowiedz się, jak dbać o delikatne materiały.

Które tkaniny są najdelikatniejsze? 

Odzież szyje się z najróżniejszych materiałów o odmiennych właściwościach. W twojej szafie zapewne znajduje się wiele ubrań z bawełny. To właśnie ona jest jedną z najpopularniejszych tkanin odzieżowych. Do jej głównych zalet należy wytrzymałość. Dobrej jakości bawełna nawet po wielu praniach zachowuje swój nienaganny wygląd. Zazwyczaj bawełniane ubranie wystarczy wrzucić do pralki, by przywrócić mu świeżość. Są jednak materiały, których pielęgnacja nie jest tak łatwa. Do najdelikatniejszych tkanin zaliczamy na przykład:

  • jedwab,
  • kaszmir,
  • len,
  • wełnę,
  • aksamit,
  • wiskozę.

Podczas prania, suszenia czy prasowania wykonanych z nich ubrań trzeba zachować odpowiednie parametry. W przeciwnym razie materiał mógłby zostać nieodwracalnie zniszczony – odkształcony, odbarwiony czy nawet rozpruty. Należy pamiętać, że najdelikatniejsze tkaniny często są też najszlachetniejsze. Odznaczają się luksusowym wyglądem, są przyjemne dla ciała i oddychające. Z pewnością warto właściwie o nie dbać!

Jak dbać o lnianą odzież? 

Len to jeden z najlepszych materiałów na upały. Posiada miłą w dotyku fakturę i zapewnia przewiewność. Jednocześnie należy do delikatnych tkanin, które przez nieuwagę łatwo można uszkodzić i trwale pozbawić wyjątkowych właściwości. Jak zatem dbać o lnianą odzież? Przede wszystkim trzeba starannie dobrać temperaturę prania. Zazwyczaj nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Jeśli ubranie wykonane z lnu chcesz wyprać ręcznie, obchodź się z nim delikatnie i pod żadnym pozorem nie wykręcaj go. Jeżeli natomiast zdecydowałaś się na pranie w pralce, wybierz tryb bez wirowania lub z wirowaniem na najniższych obrotach.

Wiskoza – materiał wymagający szczególnej troski 

Wiskoza jest podatna na odkształcenia, dlatego wymaga ostrożności podczas prania i suszenia. Podobnie jak len, wiskozę najlepiej prać w letniej lub nawet chłodnej wodzie. Maksymalna temperatura prania to 40 stopni Celsjusza. Warto zastosować płyn do pielęgnacji delikatnych tkanin, a wiskozowe bluzki czy cienką odzież włożyć do specjalnej siateczki do prania ubrań. Ważne jest również prawidłowe suszenie wiskozy, ponieważ dosyć łatwo gromadzi się w niej pleśń. Ciężkie ubrania najlepiej suszyć rozłożone na płasko, by uniknąć nieestetycznych zagnieceń. Można też włożyć je do inteligentnej suszarki z pompą ciepła, która dostosowuje parametry suszenia do rodzaju tkaniny.

Kaszmir i wełna – odpowiednie pranie i pielęgnacja 

Z kaszmiru oraz wełny często wykonuje się swetry czy kardigany na zimę. Materiały te są niezwykle miękkie i przyjemne dla skóry. Pierz je bez wirowania w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Zbyt gorąca lub za zimna woda mogłaby doprowadzić do skurczenia ubrań. Kochasz swoją odzież? A wiesz jakie tkaniny są najdelikatniejsze? Jeśli tak, to ich pielęgnacji warto poświęcić nieco więcej uwagi. Po sezonie, w którym nosisz swetry z wełny czy kaszmiru, usuń z ich powierzchni kulki powstałe ze splątania luźnych włókien. Możesz zrobić to ręcznie lub przy pomocy specjalnego grzebienia do kaszmiru. Ubrania przechowuj w torbie z oddychającego materiału, by zachowały swoją formę i dobrze służyły ci przez kolejne sezony.

Sposób pielęgnacji odzieży należy dobrać indywidualnie dla danego materiału. Delikatne tkaniny wymagają ostrożności podczas prania, prasowania czy suszenia. Zachowując odpowiednie parametry, będziesz cieszyć się ulubionymi elementami garderoby przez długi czas!

Dodaj komentarz