Cięcie plazmą jest coraz bardziej popularne z uwagi na wysoki stopień skuteczności. Polega ono na topieniu, a następnie wyrzucaniu metalu z wykorzystaniem silnie skoncentrowanego plazmowego łuku elektrycznego, który charakteryzuje się dużą energią kinetyczną.
Czym charakteryzuje się cięcie plazmowe?
Coraz częściej mówi się o cięciu plazmowym z uwagi na bardzo dużą wydajność i szybkość przecinania materiałów. W dużym uproszczeniu wykorzystuje się tu strumień plazmy i wysokiej temperatury, co właśnie pozwala przeciąć metal. Cięcie tego typu wykorzystuje strumień gazów, które będą wytwarzane poprzez przepływ prądu elektrycznego przez gaz.
Jeżeli zamawiamy cięcie plazmą w Gdańsku albo w innym mieście, zawsze taka procedura będzie się składać z kilku kroków. Najpierw niezbędne jest przygotowanie materiału. Przed przystąpieniem do cięcia materiał musi być oczyszczony z zanieczyszczeń. Trzeba usunąć rdzę albo farbę, czy też olej. Powierzchnia cięcia musi być odpowiednio przygotowana.
Kolejnym krokiem jest ustawienie urządzenia, które składa się z źródła zasilania, przenośnej ręcznej albo automatycznej głowicy i cięcia, a także źródła gazu. Samo ustawienie natomiast będzie uzależnione od konkretnego modelu.
Jak prawidłowo wykorzystywać cięcie plazmą?
Bardzo ważną kwestią w przypadku wykorzystywania takich technologii będzie także wybór prędkości cięcia. Tu pod uwagę bierze się rodzaj materiału i jego grubość. Im grubszy materiał, tym prędkość musi być większa. Poza tym trzeba pamiętać również o ustawieniu parametrów takich jak napięcie.
Bardzo ważne będzie także wynajęcie specjalistów takich jak Firma Mejer Pol Jarosław Mejer, która zajmuje się w profesjonalny sposób cięciem plazmą. Tacy doświadczeni wykonawcy są niezbędni, jeżeli nie dysponujemy własnym sprzętem. Wykwalifikowani specjaliści dobrze wiedzą, jak podczas cięcia plazmowego kontrolować proces, aby zagwarantować dokładność i uniknąć ewentualnych problemów. Na bieżąco musi być kontrolowana prędkość, ciśnienie gazu i właśnie napięcie.