Breaking News

Jak przygotować teren pod basen ogrodowy?

Posiadanie basenu ogrodowego jest dziś niebywale prostą sprawą. Rynek basenów ogrodowych oferuje nam szereg rozwiązań, na miarę każdej nieruchomości. Możemy przebierać w kształtach, wzorach, kolorach oraz technologii wykonania. Funkcjonalność nowoczesnych basenów ogrodowych maksymalnie upraszcza nam wszelkie czynności, które związane są z ich zabezpieczeniem, konserwacją oraz przechowywaniem. Baseny ogrodowe dostępne są od ręki, a ceny infrastruktury basenowej są bardzo konkurencyjne. Wydaje się, że wystarczy jedynie pójść do sklepu, zakupić zbiornik i wypełnić go wodą. Nic bardziej mylnego! Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniego zbiornika, warto rozważyć kilka czynników i przygotować teren pod nowe urządzenie rekreacyjne.

Lokalizacja basenu ogrodowego

Zanim zapadnie decyzja o zakupie basenu ogrodowego, warto przyjrzeć się uwarunkowaniom przyrodniczym i technicznym naszej nieruchomości. Wymiary szacowane „na oko”, mogą w rzeczywistości okazać się błędne, a zakupiony basen zdominuje swoim rozmiarem cały przydomowy ogródek. Możemy również – z ostrożności – zamówić mniejszy zbiornik, rezygnując tym samym z komfortu użytkowania. Aby nie przeliczyć się w rachunkach, należy uprzednio dokładnie zmierzyć teren i zastanowić się, czy basen który chcemy zakupić nie będzie tarasował nam ścieżek i innych ciągów komunikacyjnych w pobliżu domu.

Spadek terenu

Drobne nierówności i spadki terenu, bywają niewidoczne dla oka. Mają jednak wpływ na komfort użytkowania basenu ogrodowego. Konstrukcja basenu rozporowego lub stelażowego nie będzie stabilna, jeżeli teren nie będzie uprzednio odpowiednio przygotowany. Należy unikać lokalizowania basenów ogrodowych na spadkach terenu – a jeśli występują – zniwelować nierówności, zanim napełnimy zbiornik wodą na dobre. Pełnego zbiornika nie da się przesunąć w trakcie sezonu, a wypuszczanie wody i ponowne napełnienie jest niezwykle kosztownym zabiegiem.

Przygotowanie gruntu

Poza niwelacją spadków terenu, koniecznością jest usunięcie wszelkich przedmiotów i materiałów, które naturalnie mogą wpłynąć na trwałość poszycia basenu. Pozbyć należy się wszelkich pozostałości szkła, kapsli, patyków czy kamieni. Przygotowanie gruntu pod basen jest prostsze, jeżeli skorzystamy z maty basenowej. Podkłady i maty pod basen z tworzyw sztucznych, pomagają ustabilizować konstrukcję zbiorników, zapobiegają uszkodzeniu zewnętrznej warstwy tkaniny podczas aktywnego użytkowania. Miękkie maty pod dno basenu wykonane z pianki sprawiają, że wszelkie nierówności terenu przestają być odczuwalne pod stopami, a przesiadywanie w basenie jest jeszcze przyjemniejsze!

Dodaj komentarz