Breaking News

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Biżuteria ze srebra stale pozostaje modnym i chętnie kupowanym rodzajem biżuterii. Jest trwała, piękna i stosunkowo niedroga. W wielu rodzinach srebrne broszki czy pierścionki przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Ważne jest aby tak cenne przedmioty zawsze wyglądały zjawiskowo a niestety srebro samo w sobie nam tego nie ułatwia.

Dlaczego srebrna biżuteria czernieje?

Nienoszone szybko się utlenia i pokrywa nieestetycznym czarnym nalotem tracąc blask. Bez obaw, to naturalny proces chemiczny zachodzący podczas reakcji tego metalu z powietrzem. Srebrna biżuteria jest na szczęście łatwa do wyczyszczenia a co najważniejsze możemy to zrobić samodzielnie i za pomocą tanich domowych środków.

Domowe sposoby na wyczyszczenie biżuterii ze srebra

– Popiół

Najstarszym sposobem na wyczyszczenie srebrnej biżuterii jest wypolerowanie jej popiołem. Na zwilżoną szmatkę nakładamy niewielką ilość popiołu i czyścimy biżuterię. Następnie czystą i miękką ściereczką polerujemy nadając biżuterii utracony blask. Ważne jest aby nie stosować popiołu węgielnego gdyż może porysować srebro.

– Soda oczyszczona i folia aluminiowa

Soda oczyszczona jest środkiem powszechnie znanym ze swych właściwości czyszczących i z pewnością każdy ma ją w swojej kuchni. Doskonale nadaje się do czyszczenie srebra. Aby przywrócić połysk i czystość srebrnym pierścionkom łańcuszkom czy kolczykom należy wyłożyć miseczkę folią aluminiową i do wewnątrz wsypać kilka łyżek sody, w zależności od wielkości biżuterii. Następnie dodać gorącej wody i w tym oto roztworze moczyć biżuterię. Jeśli zobaczymy, że czarny osad zszedł, wówczas płuczemy wszystko w czystej wodzie i suszymy. To samo możemy zrobić z użyciem soli kuchennej.

– Pasta do zębów

Ten powszechnie znany i stosowany środek do mycia zębów może być naszym wielkim sprzymierzeńcem w dbaniu o srebrne kosztowności. Wyczyszczone pastą srebro pięknie się błyszczy i wygląda jak nowe. Należy jednak pamiętać aby nie była to pasta wybielająca gdyż może trwale odbarwić srebro.

Jak uchronić biżuterię przed zabrudzeniem?

Srebrna biżuteria ma to do siebie, że z biegiem czasu pokrywa się nieestetycznym nalotem i wymaga czyszczenia. Możemy jednak zadbać o to aby działo się do dużo rzadziej i w mniejszym stopniu. Po pierwsze warto nosić srebrną biżuterię jak najczęściej gdyż nieużywana szybciej pokrywa się czarnym nalotem i traci blask. Jeżeli nosimy ją tylko na specjalne okazje to warto pomyśleć o odpowiednim sposobie przechowywania srebrnych kosztowności. Przede wszystkim należy trzymać je w zamkniętej szkatułce aby docierało do nich jak najmniej powietrza. Ponadto nie można mieszać srebra ze złotem czy innymi metalami. Źle oddziaływają one na srebro, poza tym obecność innych elementów biżuterii powoduje że szybciej się zarysowują. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie biżuterii osobno w małych płóciennych woreczkach. Dobrym rozwiązaniem chodź już trochę droższym są specjalne szkatułki z kieszonkami i przegródkami na poszczególne elementy biżuterii.

Dodaj komentarz