Breaking News

Jak wyglądają wesela na Śląsku?

Śląsk to region, który może się pochwalić wyjątkowymi tradycjami weselnymi. Mieszkając w tej części kraju, warto poznać kilka z nich. Jak powinno wyglądać typowe wesele na Śląsku?

Najpopularniejsze Śląskie tradycje weselne

Pierwszą popularną tradycją wesela na Śląsku jest rozdawanie kołocza śląskiego, na kilka dni przed wydarzeniem. Każda Śląska rodzina przygotowuje tego typu poczęstunek w formie sernika, makowca albo jabłecznika, po czym Para Młoda rozdaje zapakowane przysmaki swoim gościom. Na śląskim weselu u nie brakuje także tzw. czaskania porcelany, czyli tłuczenia jej przed domem rodzinnym Panny Młodej. Zazwyczaj jest to zajęcie znajomych, kuzynów, a dokładnie młodszych gości. Potłuczone elementy zbiera Para Młoda. Śląską tradycją są też wykupiny, w których udział biorą świadkowie. Zwyczaj ten polega na odkupieniu Panny Młodej przez Pana Młodego. Na każdym śląskim weselu pojawiają się także szlogi, czyli bramy weselne. Robi się je, kiedy przyszli małżonkowie wyjeżdżają już do kościoła. Sąsiedzi zatrzymują Parę Młodą, która musi uiścić opłatę za przejechanie.

Śląski strój weselny – jak wygląda?

Niektóre kobiety decydują się na założenie stroju, który nawiązuje do śląskich tradycji. Ubierają suknię udekorowaną kolorowymi wstęgami czy też ozdabiają włosy barwnym wiankiem z kwiatów albo „merty”. Panny Młode mogą też zdecydować się na akcent nawiązujący do strojów ludowych tradycyjnych Ślązaczek, w postaci kwiatów w klasycznych kolorach tego ubioru (czerwień, zieleń, granat). Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby ubrać odświętny tradycyjny strój śląski, składający się z kiecki, zapaska oraz jakla.

Wesele na Śląsku – gdzie zrobić, jakie dania podać gościom?

Wesele na Śląsku organizuje się często w restauracjach. Warto postawić zwłaszcza na lokal, który ma w swoim menu typowo śląskie jedzenie. Gościom zaproponować zwłaszcza gorący rosół z makaronem, białe czy ciemne kluski z roladą oraz zasmażaną czerwoną kapusty. Na stole powinien też pojawić się kompot z wiśni czy truskawek. Jeśli chodzi o deser, to może nim być popularny kołocz czy kulki z ciasta nasączonego wódką z bitą śmietaną i owocami. W tym regionie Polski obiad spożywa się w samo południe, właśnie z tego względu śluby odbywają się o godzinie 10-11. Wesele kończy się o godzinie 1 w nocy, a poprawiny zaczynają się o 12.

Organizacja śląskiego wesela jest niemałym wyzwaniem logistycznym i wymaga wielu miesięcy przygotowywań. Z pewnością jest to jednak wydarzenie wyjątkowe, o bogatej tradycji, na którym serwuje się pyszne śląskie potrawy.

Dodaj komentarz