Breaking News

Lekarz rehabilitacji – jaki jest jego zakres obowiązków?

W wielu szpitalach i przychodniach zatrudniani są lekarze rehabilitacji. Ich specjalizacja wiąże się z rehabilitacją pacjentów mających za sobą długie leczenie bądź poważne urazy (często związane z wypadkami losowymi). Mogą zalecać zabiegi terapeutyczne wpływające korzystnie na organizm i nadzorować efekty.

Czym zajmuje się lekarz rehabilitacji?

Większość specjalistów tego rodzaju pracuje w większych placówkach medycznych lub prowadzi własną praktykę. Niekiedy lekarz rehabilitacji w Bydgoszczy odwiedza też pacjentów w domach. Może udzielać konsultacji w wymagających tego przypadkach, często w formie współpracy z lekarzem innej specjazacji, np. neurologiem. 

Lekarz rehabilitacji prowadzący swój gabinet może proponować pacjentom zestawy ćwiczeń i dawać skierowanie na zabiegi lecznicze. Wykorzystywana jest w szczególności fizjoterapia za pomocą różnych nowoczesnych metod. Pacjenci mogą trafiać do lekarza w różnym stanie ogólnym, a jego rolą jest zaproponować im odpowiednią terapię. 

Fizjoterapia i jej rola w rehabilitacji

Zlecenia dotyczące zabiegów fizjoterapeutycznych pozwalają wielu osobom wrócić do pełnej sprawności. Nowoczesne zabiegi, takie jak kinesiotaping w Bydgoszczy, można z łatwością dostosować do stopnia zaawansowania problemów zdrowotnych u każdego pacjenta. Często łączy się kilka z nich w ramach skutecznej rehabilitacji. 

Lekarz rehabilitacji może współpracować z centrami fizjoterapii, przyjmować w szpitalach czy przychodniach. Skierowanie na konsultację wystawia często lekarz rodzinny albo specjalista, który prowadził leczenie pacjenta związane z konkretnym problemem zdrowotnym.

Rehabilitacja – jak długo trwa?

Po zbadaniu pacjenta lekarz rehabilitacji może ocenić, jak wielu zabiegów będzie on potrzebował i jak należy rozłożyć je w czasie. Później nadzoruje on stan pacjenta, żeby w porę zareagować na ewentualne problemy. Dużo zależy od samego pacjenta, ale bez wsparcia lekarza trudno jest samodzielnie ocenić stan zdrowia. 

Podsumowując, specjalista od rehabilitacji zaleca pacjentom odpowiednie zabiegi terapeutyczne i sprawdza, czy przynoszą one oczekiwane rezultaty. 

Dodaj komentarz