Breaking News

Notariusz – co należy wiedzieć przed wizytą?

Wizyta u notariusza wynika z potrzeby uprawomocnienia dokumentu, który wg. prawa potrzebuje poświadczenia notarialnego. Dlatego idąc do kancelarii, trzeba przygotować się na potwierdzanie tożsamości i odczyt aktów. Jak przebiega wizyta u notariusza?

Jak wygląda wizyta w kancelarii notarialnej?

Jak znaleźć kancelarię blisko miejsca zamieszkania? Najłatwiej wpisać w internecie frazę, w której zawarta będzie nazwa miasta i osiedla – np. notariusz we Wrocławiu na Nadodrzu. Każde biuro notarialne we Wrocławiu i innym, mniejszym bądź większym mieście działa tak samo. Standardem jest, że to interesant przychodzi do siedziby notariusza, a nie na odwrót. Dlatego właśnie warto znaleźć dobrą kancelarię blisko naszego miejsca zamieszkania.

Następnie należy umówić wizytę. Najprościej jest wykonać telefon do kancelarii oraz przedstawić swoją sprawę. Dzięki temu biuro notarialne dowie się ile czasu zarezerwować na wizytę. Będzie też w stanie powiedzieć klientowi, jakie dokumenty musi zabrać na spotkanie z notariuszem.

Sama wizyta notarialna zaczyna się od sprawdzenia dokumentów tożsamości wszystkich stron zainteresowanych. Następnie notariusz odczytuje akt, a także odpowiada na ewentualne pytania. Jeśli dokument spełnia oczekiwania klientów i każdy rozumie jego treść, to dochodzi do podpisania aktu. Czynność tę wykonują zarówno strony zaangażowane, jak i sam notariusz.

Jakie sprawy można załatwić u notariusza?

W kancelarii można załatwić wszelkie sprawy, przy których wymagane jest poświadczenie notarialne. Najczęściej notariusze pomagają przy formułowaniu testamentów, umów spadkowych, intercyz czy dokumentów przekazujących prawa.

Wśród powszechnych usług jest też tworzenie protestów weksli, wypisów, odpisów i wyciągów. Warto pamiętać, że każdy notariusz ma różne doświadczenie w wybranych sprawach. Dlatego też kancelaria notarialna we Wrocławiu na Psim Polu może specjalizować się w innych czynnościach niż pobliski notariusz z Wrocławia na Karłowicach.

Wybierając notariusza, warto sprawdzić jego specjalizację, lokalizację, a także opinie na jego temat. Jeśli chodzi o samą wizytę, to należy pamiętać o zabraniu dowodu tożsamości i potrzebnych dokumentów.

Dodaj komentarz