Breaking News

Obrazy Matki Boskiej karmiącej

Polska jest krajem bardzo katolickim. Większość społeczeństwa wyznaje tą religię. Niektórzy są bardziej aktywnymi wiernymi, inni zaliczają się grupy wiernych niepraktykujących. Również obserwując zainteresowanie sztuką, można zauważyć duży entuzjazm dla dzieł o tematyce religijnej. Wiadomo, że sztuka sakralna jest bardzo ważnym elementem naszej kultury. Szczególnie widoczne było to w twórczości wielkich artystów tworzących wieki temu. Ich obrazy przetrwały do dzisiaj i często ich kopie znajdują się w polskich domach. Bardzo często na tego typu obrazach kładzie się nacisk na postać Matki Boskiej.

Maria Lactans czyli Matka Boska karmiąca

Wiele osób z pewnością uważa, że Matka Boska jest przedstawiana głównie jako tło dla Jezusa Chrystusa. Jednak jest to błąd. Istnieje bardzo wiele dzieł sztuki, które skupiają się tylko na postaci Bożej Rodzicielki. Jednym z często malowanych wzorów była Matka Boska karmiąca czyli właśnie Maria Lactans. Pokazanie kobiety w prozaicznej czynności, tak typowej dla milionów matek ma swoją symbolikę. W chwili, gdy na jednym obrazie można zobaczyć zarówno Matkę Boską jak i maleńkiego Jezusa, odbiorca uświadamia sobie, że Jezus był nie tylko Bogiem, ale także człowiekiem, któremu do życia potrzebne było to co zwykłym śmiertelnikom. Matka Boska karmiąca najwięcej razy uwieczniona została przez malarzy schyłku średniowiecza. Był to wtedy temat bardzo popularny – ludzie chcieli mieć taki obraz w swoich domach, w różnych wielkościach.

Św. Łukasz pierwszym autorem

Legenda głosi, że pierwszą osobą, która uwieczniła na płótnie ten widok, był ewangelista, św. Łukasz. To bowiem on miał być twórca pierwszego portretu Madonny. I to właśnie na jego płótnie widoczna była podobno Matka Boska karmiąca. Wzorując się na tej legendzie artyści późniejszych czasów starali się przenieść tą tematykę na swoje prace. I trzeba przyznać, że udawało im się to z niezłym skutkiem.

Najpopularniejsze Maria Lactans

Trudno zliczyć ilu artystów postanowiło w swoich obrazach ukazać jak wygląda Matka Boska karmiąca. Z pewnością warto wspomnieć o Andrea Solari. Jego dzieło „Madonna z zieloną poduszką”skupia się właśnie na czynności karmienia piersią małego Chrystusa przez jego matkę. Innym dziełem, nawiązującym do legendy o św. Łukaszu jest chociażby „Św. Łukasz rysujący Madonnę” pędzla Rogiera van der Weydena. Mówi się nawet, że właśnie ten obraz przyczynił się do wzrostu popularności motywu, jakim była Matka Boska karmiąca. Oczywiście motywu przedstawianego w formie legendy o św. Łukaszu.

Ukryte znaczenie

Matka Boska karmiąca pokazywała zarówno eucharystyczność Chrystusa – przeważnie można było bowiem zobaczyć całe nagie ciało, jak i wspomniane już wcześniej człowieczeństwo. Jednak istnieje jeszcze jedno znaczenie tego motywu. Otóż przesądy głoszą, że ten, kto w swoim domostwie będzie miał taki właśnie obraz, nie będzie musiał borykać się  problemami finansowymi. Nic więc dziwnego, że do dzisiejszego dnia Matka Boska karmiąca jest tematem przewodnim wielu obrazów w polskich domach.

Dodaj komentarz