Każdy z kierowców na pewno spotkał się kiedyś z sytuacją, że jego samochód lub inny pojazd napotkany na drodze potrzebował pomocy drogowej. Czasami powodem może być nieduża awaria, pęknięta opona, a czasami poważniejszy wypadek, który sprawia, że nie tylko nie można dalej jechać, ale też taki samochód może stanowić zagrożenie dla innych użytkowników drogi. Wtedy właśnie warto zadzwonić po pomoc drogową.
Kiedy i gdzie można skorzystać z usługi pomocy drogowej?
Każda firma zajmująca się świadczeniem usług typu pomoc drogowa – w Opolu albo na oddalonych od niego drogach całego regionu, w swojej ofercie ma kilka podstawowych rodzajów działań, jakie może podjąć, gdy zgłasza się do niej kierowca z problemem.
Przede wszystkim najważniejszą usługą jest diagnozowanie i naprawa drobnych awarii samochodu. Zespół przybywający na miejsce, w którym jest potrzebny, może na przykład wymienić koło, dolać oleju czy naładować akumulator. W przypadku poważniejszych kwestii, na przykład kolizji czy innego wypadku samochodowego, pomoc drogowa może podjąć działania z zakresu ratownictwa drogowego. Może na przykład wyciągnąć samochód, który zsunął się z drogi i wylądował w rowie.
W każdym z tych przypadków oprócz udzielenia bieżącej pomocy może wystąpić konieczność zaholowania pojazdu do warsztatu samochodowego lub w dowolne miejsce, z którego przejmie go inny serwis.
Od czego zależy cena holowania pojazdu?
Przede wszystkim istotne jest miejsce, z którego należy odebrać samochód. Jeśli jest to autostrada, to według obowiązujących przepisów, zamiast holownika konieczna będzie laweta – w Opolskim jest kilka firm, które oferują tego typu usługi, a taka usługa jest o wiele droższa niż standardowe holowanie.
Jeśli chodzi o koszt holowania, to ważna jest tutaj odległość z punktu wypadku czy awarii do punktu docelowego. Taka usługa wykonywana na terenie miasta może kosztować w okolicach 150 zł. Kiedy trzeba jednak przewieźć samochód ze środka drogi krajowej do jakiegoś oddalonego o dziesiątki kilometrów punktu, cena może wzrosnąć nawet kilkunastokrotnie.
Ogólnie rzecz biorąc, można przyjąć, że cena 1 kilometra holowania waha się w przedziale między 2 a 4 zł. Wszystko zależy od faktycznej odległości i tego, jaki pojazd trzeba przewieźć.