Breaking News

Prawo jazdy – jak je zdobyć i sfinansować?

Posiadanie prawa jazdy to nie tylko możliwość zwiększenia komfortu podróżowania, ale również szansa na rozwój kariery zawodowej. Niestety, zdobycie takiego upoważnienia wiąże się z obciążeniem finansowym, zwłaszcza w przypadku młodych osób. W jaki sposób więc sfinansować kurs oraz wszelkie powiązane z nim wydatki? Na to pytanie odpowie Artur Więckowski, ekspert serwisu Chwilowo.pl. 

Dysponowanie prawem jazdy pozwala na pełną swobodę przemieszczania się o dowolnej porze dnia i nocy. Dzięki temu nie jesteśmy uzależnieni od rozkładu jazdy środków transportu publicznego, a samo upoważnienie zwiększa nasze kompetencje w oczach potencjalnego pracodawcy. Najpierw jednak musimy przejść przez kurs, egzaminy i szereg formalności, których sfinansowanie może nadwyrężyć domowy budżet – w szczególności u młodych osób, będących dopiero na początku swojej kariery zawodowej. Na jakie więc koszta musimy być przygotowani i skąd możemy na to pozyskać fundusze?

Cena kandydata idealnego

Na początku, każda osoba starająca się o prawo jazdy musi zdobyć numer PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Tego typu upoważnienie pozwala na pełną identyfikację potencjalnego kierowcy. Aby pozyskać tego typu dokument, w pierwszej kolejności musimy zrobić niezbędne badania lekarskie, pozwalające na ustalenie zdolności do prowadzenia pojazdu oraz czasu trwania danego pozwolenia. Cena za taką konsultację medyczną wynosi około 200 złotych. Po kwestiach medycznych, kolejnym krokiem jest wykonanie zdjęcia, którego średnia cena wynosi od 20 do 40 złotych.

Po uzyskaniu identyfikatora PKK, następnym wydatkiem dla kandydata będzie opłacenie pełnego kursu prawa jazdy. Jak twierdzi Artur Więckowski, ekspert Chwilowo.pl, należy się przygotować na wydatek rzędu 1500 zł, jednak kwota ta może ulec zmianie ze względu na lokalizację: „Koszt kursu prawa jazdy zależny jest od wielkości danego miasta, dlatego może wynosić nawet ponad 2100 złotych. Oczywiście, należy wziąć również pod uwagę fakt, że bardzo wielu kursantów wykupuje dodatkowe godziny jazd doszkalających – dla osób będących uczniami danej szkoły jazdy koszt jednej godziny może wynieść 40-50 złotych, zaś dla szkolących się wcześniej w innym ośrodku – około 10 złotych drożej.” – wyjaśnia ekspert z serwisu Chwilowo.pl.

O ile wydatek na kurs, nawet z jazdami dodatkowymi, jest jednorazowy i zamyka się w stałej kwocie, to w przypadku egzaminów sytuacja może wyglądać inaczej. Obecnie ich koszt wynosi 170 złotych. W tę cenę wliczone jest 30 zł za egzamin teoretyczny i 140 zł za praktyczny. Oczywiście zdanie teorii daje możliwość wielokrotnego podchodzenia do egzaminu praktycznego przez pół roku, jednak po upływie czasu trzeba również powtarzać test z teorii. Jak mówi Ekspert Chwilowo.pl: „Łatwo policzyć, że koszt egzaminu może dorównać więc cenie samego kursu. Kiedy jednak uda się zdać wszelkie egzaminy, co dzieje się średnio po trzech podejściach (za które trzeba zapłacić 450 zł), kierowcę czeka kolejny wydatek – 100,50 zł za wydanie prawa jazdy. Po zsumowaniu wszystkich tych kosztów okazuje się, że aby otrzymać upragniony kawałek plastiku, musimy wydać około 2400 złotych.” Skąd więc pozyskać na to środki finansowe?

Jak sfinansować kurs na prawo jazdy?

O prawo jazdy najczęściej starają się osoby, które dopiero wchodzą w dorosłość. Często jest to młodzież tuż po ukończeniu 18 lat, a koszty uzyskania prawa jazdy zostają pokryte głównie przez rodziców lub niekiedy także z letnich zarobków wakacyjnych. Jak wyjaśnia Artur Więckowski, ekspert serwisu Chwilowo.pl: „W tym przypadku finansowanie zewnętrzne jest znacznie rzadsze, tym bardziej że takie osoby nie mają jeszcze odpowiedniej zdolności kredytowej i na zobowiązanie bankowe raczej nie mogą liczyć.” Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wśród studentów oraz absolwentów uczelni. „Są oni bardziej niezależni finansowo i najczęściej mają już własne dochody, a więc i zdolność kredytową. Jeśli potrzebują pieniędzy, szukają dodatkowej pracy lub innego źródła gotówki”.

W takiej sytuacji dobrym źródłem sfinansowania wydatków związanych z prawem jazdy są instytucje pozabankowe, których oferta zostaje dopasowana do możliwości finansowych danej osoby. „Szybkie pożyczki to odpowiednia opcja dla osób, które, na przykład, robią prawo jazdy w trakcie wakacji i pracują sezonowo, a nie podczas całego roku akademickiego. Jest to rozwiązanie tym bardziej korzystne, iż kursant może skorzystać z darmowej pożyczki i nie płacić dodatkowych kosztów za pożyczkę, a samo zobowiązanie jest spłacone niemalże od razu z pieniędzy zarobionych podczas wakacyjnej pracy. W przypadku pożyczki ratalnej, tego typu finansowanie sprawdzi się natomiast w sytuacji odwrotnej, gdy kursant ma już w miarę stabilne źródło całorocznych dochodów, a konieczność spłaty dużego zobowiązania w jednym miesiącu może go przerastać.”  – mówi ekspert serwisu Chwilowo.pl.

Opłacenie kursu w ośrodku szkoleniowym to nie jedyny wydatek czekający na adeptów jazdy. Trzeba również sfinansować przeprowadzenie niezbędnych badań lekarskich, wyrobienie zdjęcia oraz opłacić egzamin praktyczny i teoretyczny. Oprócz tego, wielu kandydatów wykupuje także dodatkowe jazdy doszkalające lub kilkakrotnie płaci za egzaminy, w efekcie czego ostateczna cena uzyskania prawa jazdy może być wyjątkowo wysoka. Na szczęście, rozwiązaniem pozwalającym sfinansować wszystkie te wydatki są pożyczki pozabankowe, które precyzyjnie dostosowane do naszych możliwości, pozwalają młodym osobom na bezproblemowe pozyskanie środków i ich późniejszą spłatę.

Dodaj komentarz