Breaking News

Przegląd samochodu elektrycznego – co go wyróżnia?

Badanie techniczne pojazdu elektrycznego prawie wcale nie różni się od przeglądu jaki robiony jest dla samochodu z silnikiem spalinowym. Warto jednak poznać drobne różnice i dowiedzieć się, co jest dokładnie sprawdzane. Dzięki temu przegląd rejestracyjny samochodu elektrycznego niczym nie zaskoczy.

Co obejmuje przegląd samochodu elektrycznego?

Okresowy przegląd samochodu elektrycznego obejmuje sprawdzanie: numeru VIN wraz ze zgodnością z dokumentami, sprawności hamulców z przodu i z tyłu, sprawności hamulca postojowego, luzów w zawieszeniu lub w układzie kierowniczym z użyciem tak zwanych szparków, poprawności ustawienia świateł wraz z ich poprawnym działaniem, sygnału dźwiękowego oraz głębokości bieżnika w oponach. Dokonywane są również oględziny układu hamulcowego oraz spodu auta pod kątem ewentualnych wycieków. Naturalnie, nie jest kontrolowana czystość spalin, ponieważ samochody elektryczne ich nie emitują.

Każdy przegląd samochodu elektrycznego ma na celu ustalić, czy pojazd jest sprawny i dzięki temu bezpieczny dla podróżujących, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Dopuszczenie do ruchu zależy od wyniku przeglądu, który powinien być pozytywny. Jeżeli diagnosta wykryje usterki, jakie mogą mieć wpływ na eksploatację pojazdu to jeśli nie są one duże to samochód zostanie dopuszczony do ruchu. Z kolei, kiedy usterka okaże się poważna to Stacja Kontroli Pojazdów zobowiązana jest do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu i przesłania go do wydziału komunikacji. Wówczas właściciel samochodu zobowiązany jest do usunięcia wszystkich wad technicznych i do zlecenia kolejnego przeglądu. Pozytywny wynik pozwala wnioskować do wydziału komunikacji o zwrot dokumentu.

Bardziej rygorystyczne przeglądy? Nie dla elektryków

Prognozuje się, że w kolejnych latach badania okresowe samochodów z napędem spalinowym będą bardziej rygorystyczne. Od bieżącego roku prowadzone też będą wyrywkowe kontrole czystości spalin na drogach Unii Europejskiej. Nie powinno jednak dojść do tego, że przegląd samochodu elektrycznego będzie bardziej szczegółowy.

Nowe samochody elektryczne muszą być poddane pierwszej kontroli zanim miną 3 lata od dnia rejestracji. Drugi przegląd auta na prąd powinien być wykonany przed upływem 2 lat od pierwszego badania. Następnie diagnostyka powinna być przeprowadzana co roku. Nie ma także różnicy w kosztach przeprowadzenia przeglądu samochodu elektrycznego oraz tradycyjnego spalinowego.

Sprawność i bezpieczeństwo samochodu na prąd

Samochody elektryczne stają się powoli standardem na polskich drogach. Dlatego pojawia się coraz więcej informacji odnośnie tego, w jaki sposób ich przeglądy są regulowane przepisami prawa. Kierowcy, którzy poruszają się samochodami elektrycznymi oczywiście zdają sobie sprawę z tego, że korzystają z samochodów bardziej ekologicznych niż inne. Natomiast, muszą też mieć świadomość, że takie auta także muszą być poddawane przeglądom, gdyż się eksploatują. Sama eksploatacja nie ogranicza się do wymiany baterii, a więc sprawdzić trzeba wszystkie podzespoły.

Dodaj komentarz