Breaking News

Serwis taśm przenośnikowych – kiedy trzeba z niego skorzystać?

Taśmy przenośne są często wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, które zajmują się przenoszeniem dużej ilości materiałów. Taśmy transportują materiały, dlatego dobór odpowiednich ma kluczowe znaczenie dla poprawnego działania przenośnika. Jednak nawet najlepiej dobrane taśmy mogą ulec awarii. Jak wygląda ich serwis?

Serwis taśm transportujących – na czym polega?

Taśmy przenośne zapewniają odpowiednie i bezawaryjne działanie przenośników. Jednak serwis taśm przenośnikowych jest konieczny, kiedy ulegną awarii. Nawet najlepiej dobrane, mogą ulegać awarii i wymagać naprawy. Jest to naturalne zjawisko, gdyż taśmy podczas intensywnej eksploatacji ulegają zużyciu. 

Naprawa ma na celu nie tylko przywrócenie taśm do poprawnego działania, ale także utrzymać ciągłość produkcji zakładu. Serwis pozwala także na dalszą, bezpieczną eksploatację taśm. Zadania serwisu zależą od stopnia uszkodzenia. Może to być jedynie podklejenie rozrywającego się złącza, uzupełnienie wyrw, jak również wykonanie wstawki nowej taśmy w miejscu poważniejszych uszkodzeń. Podczas naprawy wykorzystywane jest klejenie na zimno, wulkanizacja na gorąco czy łączenie mechaniczne. 

Serwis taśm przenośnych – jak często?

Taśmy transportujące są niezbędne dla sprawnego działania przedsiębiorstwa. Ich regularne serwisowanie ma duże znaczenie dla poprawności działania. Pozwala wykryć nawet niewielkie usterki, które można szybko naprawić. Przeglądy okresowe są ważne i należy ich przestrzegać. Mogą odbywać się co miesiąc, co pół roku lub co roku. Wszystko zależy od eksploatacji.  Taśmy gumowe czy inny ich rodzaj wymaga serwisu w momencie, gdy praca taśmy budzi wątpliwości lub pojawiają się widoczne uszkodzenia. Dlatego też należy pamiętać o okresowych przeglądach.  Lepiej jest wcześniej wykryć jakieś uszkodzenia i nieprawidłowości, oraz naprawić je w dogodnym dla zakładu czasie.

W ramach przeglądu sprawdza się całe urządzenie, napęd czy części ruchome, a także łożyska i taśmy. Wymianie podlega także olej. Przeglądy półroczne i roczne zależą od warunków eksploatacji urządzenia. 

Dodaj komentarz