Breaking News

Taśma piankowa – co potrafi i dlaczego nie zechcesz jej zamienić na nic innego

Każdy, kto choć raz próbował zespawać, znitować czy w inny sposób scalić dwa elementy, z pewnością marzył by zrobić to szybciej i łatwiej. Dziś po prostu ma taką możliwość, ponieważ powstała alternatywa dla śrub, nitów i spawania – taśma piankowa do bardzo mocnych połączeń. Produkt, który łączy w sobie wysokie parametry wytrzymałościowe z nieograniczonym wręcz spektrum zastosowań.

Taśma piankowa świętuje czterdzieste urodziny

Taśma piankowa już od czterdziestu lat jest z powodzeniem stosowna w elektronice, konstrukcjach budowlanych, produkcji pojazdów, środków transportu, maszyn i urządzeń, reklamie itd. Nic dziwnego – pozwala szybko i łatwo tworzyć trwałe połączenie, które z czasem tak naprawdę jeszcze się umacnia. Akrylowa taśma piankowa pojawiła się na rynku w 1980 r. za sprawą firmy 3M. Jej nazwa handlowa VHB to akronim słów Very High Bond, co oznacza bardzo silną więź. I właśnie taką tworzy taśma piankowa między scalanymi komponentami. Dzięki możliwości łączenia różnych materiałów, w tym aluminium, stali, szkła, tworzyw sztucznych oraz powierzchni lakierowanych, także proszkowo, taśma piankowa zapewnia elastyczne rozwiązania w zakresie łączenia wszelkich elementów, jakie tylko można sobie wymarzyć.

3 kluczowe korzyści, które zapewnia taśma piankowa

Poprawa jakości, oszczędność kosztów i nieograniczone perspektywy. W jaki sposób taśma piankowa pozwala to osiągnąć? Po pierwsze połączenie wykonane przy pomocy taśmy piankowej jest czyste, gładkie i niewidoczne. Prosty, szybki montaż i wysoka estetyka to tylko część zalet takiego rozwiązania. Dochodzą do tego doskonałe własności uszczelniające, odporność na działanie czynników atmosferycznych i tłumienie drgań. Taśma piankowa z powodzeniem zastępuje takie operacje jak wiercenie, spawanie, wkręcanie i inne podobne działania. W efekcie jej stosowanie eliminuje obróbkę wykończeniową i konieczność posiadania drogich urządzeń oraz obniża koszty robocizny. Taśma dwustronna piankowa daje nowe możliwości projektowania. Jej zwiększona zdolność dopasowywania się do nierówności powierzchni pozwala na scalanie materiałów o różnych charakterystykach. To, w połączeniu z możliwością przycięcia taśmy do kształtu klejonych elementów, tzw. die-cut, oznacza, że przy jej użyciu mogą się zmaterializować nawet najbardziej śmiałe projekty. Dość wspomnieć, że taśma piankowa posłużyła do zamocowania szklanych paneli zewnętrznych imponujących budowli w Dubaju. Panele z powodzeniem wytrzymują burze piaskowe i ekstremalne pustynne temperatury.

Taśma piankowa – krótki przewodnik

Szczegółowa charakterystyka zależy od rodzaju taśmy. Inne także będą wobec niej oczekiwania w zależności od obszaru zastosowań. Czy będzie to aplikacja w temperaturze bliskiej 0˚C, czy może konieczność precyzyjnego przycięcia do kształtu scalanych elementów przy równoczesnym zapewnieniu uszczelnienia i tłumieniu drgań. – Z taśm dwustronnie klejących z powodzeniem możemy uzyskiwać dowolne szerokości rolek. W zależności od grubości nośnika, nawoju (długości) możemy uzyskiwać szerokość od 2 mm w przypadku cienkich taśm, od 5 mm w przypadku taśm grubych i akrylowych.  Z powodzeniem  realizujemy również wszelkiego rodzaju personalizowane wykroje, zgodnie w wytycznymi klienta – tłumaczy Aleksander Wolny z Etisoft.

Jak widać taśma piankowa niejedno ma oblicze, ale zawsze wspólny mianownik. Jest nim jednolita struktura. Podczas gdy zwyczajna taśma w przekroju poprzecznym to klej-nośnik-klej, taśma piankowa to klej akrylowy w postaci taśmy, bez zbędnego nośnika. Mówią, że pomysł jest tak dobry, jak jego realizacja. Taśma piankowa pozwoli ci zrealizować ten najlepszy.

Dodaj komentarz