Breaking News

Uwaga na dane osobowe podczas wyjazdów

Z danych opublikowanych pod koniec stycznia w raporcie Mondial Assistance wynika, że wyjazd na odpoczynek deklaruje 13,5 mln Polaków. Eksperci ChronPESEL.pl ostrzegają turystów przed próbami wyłudzenia lub kradzieży ich danych osobowych. Jednocześnie wskazują dane osobowe, które zgodnie z prawem są mogą być wymagane podczas pobytu w hotelu czy pensjonacie.  

Jak wynika z danych opublikowanego raportu, ponad 11,4 mln Polaków spędza zimowe ferie na terenie Polski.

Najczęściej w tym czasie turyści szukają noclegów w górskich miejscowościach, takich jak Zakopane, Szklarska Poręba, Szczyrk, czy Białka Tatrzańska. Jak zwracają uwagę eksperci ChronPESEL.pl, szukając kwatery często zapominają o bezpieczeństwie swoich danych osobowych, co stanowi okazję dla oszustów. Wskazują, że tylko w 2017 r. dokonano 47 000 wyłudzeń na skradzione dane osobowe o łącznej wartości nawet 3 mld zł. Średnia kwota, którą próbowano wyłudzić to ponad 65 tys. zł.

Niestety, Polacy nie mają pełnej świadomości tego, jakie dane osobowe powinni podawać w momencie kwaterowania w hotelu czy pensjonacie. Wielu z nas nie wie, że od siedmiu lat obiekty tego typu nie mają obowiązku meldunku swoich gości na pobyt czasowy. Konieczność taka nie może być więc podawana jako podstawa prawna na karcie meldunkowej. Kopiowanie dowodu osobistego, jak w przeszłości, nie ma więc już racji bytu. Każda tego typu propozycja powinna wzbudzić nasz niepokój. Może to być bowiem jeden z najszybszych sposobów utraty kontroli nad swoimi danymi osobowymi – mówi Anna Marcinkowska, ekspert z serwisu ChronPESEL.pl.

Jak wskazują eksperci, dane osobowe przekazywane przez gości do realizacji usługi hotelarskiej powinny ograniczać się do niezbędnego minimum, zgodnego z zasadami RODO. Wyjątek stanowią sytuacje, w których, na podstawie danych osobowych będzie wystawiana faktura VAT. Niemniej, jako dodatkowe dane niezbędne do właściwej obsługi gości przedstawiciele ChronPESEL.pl wskazują:

  • Imię i nazwisko
  • Adres zamieszkania
  • Telefon kontaktowy
  • Adres e-mail

Może zdarzyć się, że zostaniemy poproszeni w hotelu o podanie miejsca stałego zamieszkania. Należy pamiętać o tym, że obiekt może w ten sposób spełniać obowiązek statystyczny do Głównego Urzędu Statystycznego. Zawsze jednak warto upewnić się, w jaki sposób podane przez nas dane będą wykorzystywane  – dodaje Anna Marcinkowska.

Dodaj komentarz