Breaking News

Z czego składa się inteligentny dom?

Inteligentny dom to hasło, które coraz częściej pojawia się w projektach nowych domów. Urządzenia, które znajdują się w budynku maja poprawić jakość życia domowników. Czym jest inteligentny dom i jakie urządzenia powinny zostać w nim zamontowane?

Inteligentny dom – co to jest?

Pojęcie inteligentnego domu wywodzi się z lat 70. ubiegłego wieku. Narodziło się w Stanach Zjednoczonych. Definicja mówi, że inteligentny dom to budynek, który posiada urządzenia stale monitorujące dom, które pozwalają zarządzać innymi urządzeniami. Inteligentny dom w Kielcach czy innym polskim mieście to budynek, który ma ułatwić życie jego mieszkańcom. Automatyka domowa, poprawia komfort życia i zapewnia domownikom bezpieczeństwo, przy zachowaniu niskich kosztów eksploatacji. Działanie tego typu domu opiera się na inteligentnych systemach, które ze sobą współpracują. Dzięki temu za pomocą jednego urządzenia czy aplikacji można podkręcić lub zmniejszyć ogrzewanie, zasłonić rolety, włączyć czy zgasić światło i wiele, wiele innych. Właściciele inteligentnego domu, mogą tego dokonać nawet nie będąc w pomieszczeniu. 

Elementy inteligentnego domu

Decydując się na inteligentny dom, należy to ustalić już na poziomie jego projektowania. Ważny jest, na przykład, montaż pompy w Kielcach czy wybór odpowiedniego sprzętu AGD i RTV. Dobranie urządzeń tak, by ze sobą współpracowały to klucz do  sukcesu projektu pod nazwą inteligentny dom. Funkcjonalność tego typu rozwiązań polega na tym, że dom jest w stanie samodzielnie zareagować, gdy pojawi się niebezpieczeństwo, na przykład w postaci pożaru. Odpowiednio dobrane urządzenie nie tylko podniosą poziom bezpieczeństwa domowników, ale również pozwolą zredukować koszty związane z ogrzewaniem czy energią elektryczną.  

W zależności od stopnia rozbudowania architektury, inteligentny dom może być wyposażony w różne elementy. Najpopularniejsze to inteligentne gniazdka, które pozwalają na monitorowanie zużycia energii. Dodatkowo inteligentne ogrzewanie, wentylacja czy klimatyzacja, kamery monitoringu czy systemy alarmowe. 

Dodaj komentarz