Breaking News

Do czego służą kasoterminale fiskalne?

Kasoterminale fiskalne to urządzenia elektroniczne służące do rejestrowania i fiskalizacji sprzedaży detalicznej. Są wykorzystywane przez przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i sprzedają towary lub usługi bezpośrednio klientom.

Co jest innowacyjnego w kasoterminalach fiskalnych?

Technologia ta łączy w sobie funkcje kasy fiskalnej oraz terminala płatniczego. Kluczowe w tych urządzeniach jest to, że kasoterminale fiskalne na generowanie paragonów lub faktur VAT i jednocześnie przeprowadzają transakcje bezgotówkowe z wykorzystaniem kart płatniczych, lub innych form płatności elektronicznej.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna zaleta, na którą zwracają uwagę użytkownicy tych ważnych urządzeń. Mają one bowiem za zadanie wypełnianie istotnej funkcji kontrolnej. Dzięki takim kasom każda poszczególna transakcja jest zapisywana w pamięci urządzenia. To jest bardzo przydatne w sytuacji wystąpienia jakichś wątpliwości. W ten sposób wszelkie organy podatkowe, które są uprawnione do wykonania kontroli, mogą bardzo szybko i łatwo zweryfikować dokonaną sprzedaż. To zaś w oczywisty sposób przekłada się na bardziej skuteczne zwalczanie nielegalnej sprzedaży i zwiększenie wpływów podatkowych do kasy państwa.

Kto ma obowiązek stosować kasoterminale fiskalne?

Takie urządzenia, jak się okazuje, są obowiązkowe dla niektórych przedsiębiorców. Są podmioty gospodarcze, które są objęte bezwzględnym obowiązkiem ich wykorzystania. W praktyce więc drukarki fiskalne we Wrocławiu i w każdym innym mieście będą obowiązkowe dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną, a ich stosowanie regulowane jest przez ustawę o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze.

Zgodnie z polskim prawem obowiązek prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu kasoterminali fiskalnych obejmuje m.in. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki cywilne i jawne, spółki z o.o. i spółki akcyjne, fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą i jednostki samorządu terytorialnego.

Dodaj komentarz