Breaking News

Jak leczyć grzybice skóry?

Grzybica skóry jest dość nieprzyjemną dolegliwością, wywoływaną przez specyficzne grzyby: tzw. dermatofity lub też drożdżaki. Poddanie się odpowiednim badaniom i zdiagnozowanie choroby, pozwala na zastosowanie odpowiednich metod leczenia grzybicy. 

Objawy grzybicy skóry

Grzybica skóry najczęściej występuje w postaci grzybicy stóp lub też grzybicy paznokci. Możemy również spotkać się z grzybicą skóry głowy, a także grzybicą pochwy i sromu. Grzybica objawia się przede wszystkim wystąpieniem specyficznych plam skórnych, które mają przeważnie kształt owalny i rumiany kolor. Możliwe jest również wystąpienie specyficznych pęcherzy, które z czasem mogą zamieniać się w strupy. Prawdopodobne jest również wystąpienie specyficznej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu . Oczywiście miejsca zmiany chorobowej dość mocno swędzą. Skóra potrafi również być zaczerwieniona, podrażniona, a także może pękać. Przy grzybicy występuje również intensywnie łuszczenie naskórka. 

Grzybica skóry – metody leczenia

Oczywiście z leczeniem grzybicy nie poradzimy sobie domowymi sposobami. Jest to schorzenie dość trudne w leczeniu. Zdecydowanie jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na grzybicę, to w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza dermatologa. Ten z pewnością przeprowadzi u nas badanie mikologiczne. Takie badanie pozwoli na postawienie precyzyjnej diagnozy, z jakim rodzajem grzybicy mamy do czynienia. Dzięki temu lekarz dermatolog będzie nam mógł zalecić odpowiednią metodę leczenia. Przede wszystkim grzybicę skóry można leczyć miejscowo lub ogólnie. W przypadku leczenia miejscowego możemy leczyć przede wszystkim grzybicę stóp. Do takiej metody leczenia nadaje się również grzybica skóry gładkiej, a także pojedyncze ogniska grzybicy. W przypadku grzybicy pochwy lekarze najczęściej zalecają stosowanie antybiotyków, a także różnego rodzaju kremów i maści.

NIe lekceważ grzybicy!

Grzybicy skóry nie powinniśmy lekceważyć. Może ona prowadzić bowiem do rozwoju różnego rodzaju infekcji. Warto również pamiętać, że podczas leczenia grzybicy skóry powinniśmy stosować się do kilku podstawowych zasad,  których celem będzie ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się infekcji. Dlatego też warto unikać kontaktu z zainfekowaną skórą. Nie powinniśmy drapać się w miejsca zmienione chorobowo, albowiem możemy przenieść infekcję na zdrową część skóry.


Dodaj komentarz