Breaking News

Praca na rusztowaniu – o czym należy pamiętać?

Przeprowadzanie prac budowlanych na wysokościach powinno przebiegać zgodnie z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa, dzięki którym można skutecznie zminimalizować ryzyko występowania nieszczęśliwych wypadków. Nieodłącznym elementem terenów budowy są stabilne rusztowania, które wydają się niezastąpione przy wykonywaniu mniejszych bądź większych prac remontowo-budowlanych na wysokościach. Korzystając z rusztowania należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach, które zwiększają bezpieczeństwo pracowników budowlanych. O jakich zasadach mowa?

Rusztowanie – co wziąć pod uwagę przy wyborze konstrukcji?

Bezpieczna praca na rusztowaniu w dużej mierze uzależniona jest od wytrzymałości oraz jakości wybranej konstrukcji. Aby zapewnić pracownikom optymalne warunki do prowadzenia robót budowlanych na wysokościach należy dokładnie sprawdzić stan techniczny rusztowania. Warto pamiętać, że wysokiej jakości rusztowanie wcale nie musi pochodzić prosto z linii produkcyjnej – wynajem rusztowania od sprawdzonej firmy nierzadko zapewnia równie wysokie standardy jak zakup fabrycznie nowej konstrukcji.

Zobacz także: http://www.architekci24.pl/wynajem-szalunkow-sciennych-na-co-uwazac/

Praca na rusztowaniach – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Korzystając z rusztowania należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, które są warunkiem koniecznym do ochrony zdrowia i życia pracowników budowlanych. Po pierwsze, rusztowanie powinno opierać się na równym podłożu, co pozwoli zapewnić odpowiedni poziom stabilności metalowej konstrukcji. Należy również pamiętać o kotwach oraz uziemieniu metalowych elementów rusztowania. W określonych przypadkach warto zastosować siatkę ochronną na rusztowaniu, szczególnie gdy konstrukcja znajduje się w sąsiedztwie chodnika lub drogi.

Dobry stan techniczny oraz prawidłowy sposób montażu rusztowania to jednak nie wszystko. W dużej mierze to zachowanie pracowników budowlanych decyduje o ich bezpieczeństwie. Każdy użytkownik rusztowania powinien być wyposażony w odzież ochronną i akcesoria – kask, solidne buty oraz pasy bezpieczeństwa to absolutna konieczność. Nawet najwyższej jakości rusztowanie ramowe od najbardziej uznanych na rynku firm jak m.in. https://szalbud.pl/ nie zapewni odpowiednich warunków do przeprowadzania prac budowlanych na wysokościach, gdy na konstrukcji będzie przebywać zbyt duża liczba osób czy też rusztowanie będzie użytkowane podczas silnego wiatru czy ulewnych deszczy. Zdrowy rozsądek to podstawa, dlatego korzystając z rusztowania należy unikać wykonywania gwałtownych ruchów czy przechodzenia między podestami poza wyznaczonymi do tego miejscami.

One thought on “Praca na rusztowaniu – o czym należy pamiętać?”

Dodaj komentarz