Breaking News

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie online?

Nie masz czasu na udanie się do lekarza osobiście? A może czujesz się tak źle, że po prostu nie jest to możliwe? Obecnie zwolnienie lekarskie możesz uzyskać również online. Gdzie to możliwe? Jak uzyskać L4 przez internet? Sprawdzamy, jak to możliwe!

Zwolnienie lekarskie – kiedy jest konieczne?

Głównym celem zwolnienia lekarskiego jest usprawiedliwienie nieobecności pracownika w pracy z powodu jego stanu zdrowia. Przyczyną zwolnienia może być choroba, stan po zabiegu.

Zwolnienie lekarskie, które określane jest jako L4, natomiast prawidłowo jako ZUS-ZLA albo e-ZLA, gdy ma ono formę elektroniczną, jest dokumentem przekazywanym do pracodawcy oraz do ZUS. Na jego podstawie można otrzymać również zasiłek chorobowy.

Jak można uzyskać zwolnienie lekarskie?

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie, konieczne jest udanie się do lekarza, ponieważ tylko on ma możliwość wystawienia tego typu dokumentu. Nie oznacza to jednak, że wizyta lekarska musi odbywać się osobiście.

Aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się teleporady oraz wizyty lekarskie przez internet, w trakcie których także można otrzymać zwolnienie lekarskie. W tym celu konieczne jest wcześniejsze umówienie się na wizytę z lekarzem w wybranej placówce. Co ważne, uzyskanie zwolnienia na odległość możliwe jest na NFZ i prywatnie.

Zwolnienie lekarskie przez internet – jak można je otrzymać?

Najwygodniejszym sposobem, aby uzyskać zwolnienie ZUS-ZLA, jest umówienie się na konsultację online. Wtedy wystarczy tylko komputer lub smartfon oraz dostęp do internetu, aby umówić się na wizytę i wziąć w niej udział. Konsultacja ma miejsce za pośrednictwem komunikatorów internetowych – może także odbywać się z użyciem kamer.

Aby uzyskać zwolnienia lekarskie online, należy w pierwszej kolejności umówić się na spotkanie. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej placówki, a potem wybrać lekarza i termin konsultacji. Często można wziąć w niej udział nawet w ciągu kilku godzin lub nawet od razu, gdy lekarz jest dostępny.

W trakcie konsultacji lekarskiej lekarz przeprowadza standardowy wywiad, czyli pyta pacjenta o jego dolegliwości, towarzyszące im objawy, historię chorób, stosowne leki. Na tej podstawie może postawić diagnozę, lecz także może zalecić pacjentowi dodatkowe badania.

Podczas wizyty wystawiane są również dokumenty, do których zaliczają się:

  • zwolnienia lekarskie online
  • recepta przez internet
  • skierowanie na badania

Cena za konsultację lekarską przez internet to najczęściej od około 80 do 150 złotych zależnie od placówki i specjalności lekarza.

Dodaj komentarz