Team building to angielskie określenie oznaczające budowanie zespołu. Pod terminem tym ukrywają się różnego rodzaju formy integracji, które mają na celu naukę pracy w zespole oraz poznawanie nawzajem swoich mocnych i słabych stron. Dzięki zajęciom możliwe jest wzbogacenie relacji wśród grupy współpracowników oraz poznanie siebie nawzajem abstrahując od codziennego, służbowego kontekstu. W rezultacie ludzie, którzy na co dzień ze sobą pracują, nabierają do siebie więcej zaufania i uczą się dzielić obowiązki nie tylko podczas zabawy, ale również w pracy. Co warto wiedzieć na ten temat i jak zbudować dobry zespół? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat i kilka pomysłów.
Z czego składa się team building i jakie są jego cele?
Team buliding to zajęcia, które najczęściej poprzez zabawę i wspólne zajęcia pozwalają grupie ludzi lepiej się poznać, rozwiązywać problemy określone w zadaniach, zintegrować się, rozwiązać konflikty, a przede wszystkim wykreować relację wewnątrz grupy. Głównymi celami tego rodzaju zajęć jest wzmocnienie zaufania wewnątrz zespołu, wypracowanie satysfakcji związanej z przynależności do niego, nauka umiejętności podziału ról w grupie współpracowników, a także dobra zabawa. Dzięki najróżniejszym zajęciom czy zorganizowanym zabawom pracownicy uczą się rozwiązywać nie tylko problemy służbowe, ale również konflikty wewnątrz zespołu. Pomagają one również rozwijać prawidłową komunikację w grupie, przez co współpraca może przynosić dodatkowe korzyści, a przynajmniej być przyjemniejsza.
Jakie są sprawdzone sposoby na budowanie zespołu?
Team building to jedna z korzystniejszych mód, jakie przybyły do nas z Zachodu. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej firm oferujących imprezy integracyjne, które polegają na kreatywnej, a często niepozbawionej emocji, zabawie. Wiele pomysłów można menadżerowie i kierownicy mogą również realizować we własnym zakresie. Jakie sposoby na efektywne budowanie zespołu sprawdzają się najlepiej?
Escape Room
Rozwiązywanie zagadki, której celem jest uwolnienie się z zamkniętego pokoju, to świetny pomysł na integracje kilkuosobowych zespołów. Rozrywka umysłowa wyreżyserowana według określonego klucza tematycznego pozwala dzielić się obowiązkami, współpracować w wykreowanym napięciu i poznać najmocniejsze strony swoich kolegów i koleżanek z pracy. Escape roomy istnieją w Polsce od kilku lat i można ich znaleźć całkiem sporo w większości miast.
Sportowe zawody w firmie
Aktywność fizyczna w określonych dyscyplinach to niezawodny sposób, żeby zrzucić służbowe maski i spożytkować swoją energię na współzawodnictwo oraz świetną zabawę. Zawody mogą składać się z najróżniejszych konkurencji, dzięki czemu każdy będzie miał okazję wykazać się w kategoriach, które najbardziej mu odpowiadają. Nic tak nie zbliża ludzi, jak czas, kiedy z garsonek, koszul czy pracowniczych strojów przerzucają się na sportowy outfit i w pocie czoła dążą do osiągnięcia wspólnych celów.
Warsztaty kulinarne
Warsztaty kulinarne mogą być źródłem nowej i użytecznej wiedzy, a przy okazji zapewnić sporo zabawy, zwłaszcza tym osobom, które na co dzień nie czują się najlepiej w charakterze kucharzy. Niektóre z zajęć tego rodzaju wymagają współpracy, a inne współzawodnictwa. Często zdobytą wiedzę trzeba wykorzystać w określonym czasie, aby przygotować konkretne dania. Zwieńczeniem gotowania nietuzinkowych potraw w wesołej atmosferze może być wspólny posiłek i satysfakcja z sukcesu. Wartością dodaną będzie, oczywiście, nowe doświadczenie w pracy zespołowej dla całej grupy.