Breaking News

Jak zbudować dobry zespół? Sprawdzone sposoby na team buliding

Team building to angielskie określenie oznaczające budowanie zespołu. Pod terminem tym ukrywają się różnego rodzaju formy integracji, które mają na celu naukę pracy w zespole oraz poznawanie nawzajem swoich mocnych i słabych stron. Dzięki zajęciom możliwe jest wzbogacenie relacji wśród grupy współpracowników oraz poznanie siebie nawzajem abstrahując od codziennego, służbowego kontekstu. W rezultacie ludzie, którzy na co dzień ze sobą pracują, nabierają do siebie więcej zaufania i uczą się dzielić obowiązki nie tylko podczas zabawy, ale również w pracy. Co warto wiedzieć na ten temat i jak zbudować dobry zespół? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat i kilka pomysłów.

Z czego składa się team building i jakie są jego cele?

Team buliding to zajęcia, które najczęściej poprzez zabawę i wspólne zajęcia pozwalają grupie ludzi lepiej się poznać, rozwiązywać problemy określone w zadaniach, zintegrować się, rozwiązać konflikty, a przede wszystkim wykreować relację wewnątrz grupy. Głównymi celami tego rodzaju zajęć jest wzmocnienie zaufania wewnątrz zespołu, wypracowanie satysfakcji związanej z przynależności do niego, nauka umiejętności podziału ról w grupie współpracowników, a także dobra zabawa. Dzięki najróżniejszym zajęciom czy zorganizowanym zabawom pracownicy uczą się rozwiązywać nie tylko problemy służbowe, ale również konflikty wewnątrz zespołu. Pomagają one również rozwijać prawidłową komunikację w grupie, przez co współpraca może przynosić dodatkowe korzyści, a przynajmniej być przyjemniejsza.

Jakie są sprawdzone sposoby na budowanie zespołu?

Team building to jedna z korzystniejszych mód, jakie przybyły do nas z Zachodu. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej firm oferujących imprezy integracyjne, które polegają na kreatywnej, a często niepozbawionej emocji, zabawie. Wiele pomysłów można menadżerowie i kierownicy mogą również realizować we własnym zakresie. Jakie sposoby na efektywne budowanie zespołu sprawdzają się najlepiej?

Escape Room

Rozwiązywanie zagadki, której celem jest uwolnienie się z zamkniętego pokoju, to świetny pomysł na integracje kilkuosobowych zespołów. Rozrywka umysłowa wyreżyserowana według określonego klucza tematycznego pozwala dzielić się obowiązkami, współpracować w wykreowanym napięciu i poznać najmocniejsze strony swoich kolegów i koleżanek z pracy. Escape roomy istnieją w Polsce od kilku lat i można ich znaleźć całkiem sporo w większości miast.

Sportowe zawody w firmie

Aktywność fizyczna w określonych dyscyplinach to niezawodny sposób, żeby zrzucić służbowe maski i spożytkować swoją energię na współzawodnictwo oraz świetną zabawę. Zawody mogą składać się z najróżniejszych konkurencji, dzięki czemu każdy będzie miał okazję wykazać się w kategoriach, które najbardziej mu odpowiadają. Nic tak nie zbliża ludzi, jak czas, kiedy z garsonek, koszul czy pracowniczych strojów przerzucają się na sportowy outfit i w pocie czoła dążą do osiągnięcia wspólnych celów.

Warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne mogą być źródłem nowej i użytecznej wiedzy, a przy okazji zapewnić sporo zabawy, zwłaszcza tym osobom, które na co dzień nie czują się najlepiej w charakterze kucharzy. Niektóre z zajęć tego rodzaju wymagają współpracy, a inne współzawodnictwa. Często zdobytą wiedzę trzeba wykorzystać w określonym czasie, aby przygotować konkretne dania. Zwieńczeniem gotowania nietuzinkowych potraw w wesołej atmosferze może być wspólny posiłek i satysfakcja z sukcesu. Wartością dodaną będzie, oczywiście, nowe doświadczenie w pracy zespołowej dla całej grupy.

Dodaj komentarz