Breaking News

Sprzęt medyczny najlepszych producentów od SKIB-MED

Z różnego rodzaju sprzętu medycznego na co dzień korzysta wielu pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi, w podeszłym wieku czy niepełnosprawnych. W pewnych sytuacjach sprzęt taki może być potrzebny każdemu z nas, ponieważ korzysta się z niego na przykład po zabiegu operacyjnym, wypadku czy poważnej kontuzji. Jak dobrać sprzęt medyczny do swoich potrzeb i czym kierować się przy jego wyborze? Podpowiadamy.

Czym jest sprzęt medyczny?

Do sprzętu medycznego zalicza się wszelkie urządzenia, które służą do diagnozowania, monitorowania stanu zdrowia pacjenta, a także jego leczenia. Z tego powodu pod pojęciem, jakim jest sprzęt medyczny, kryją się zarówno urządzenia wykorzystywane profesjonalnie, a więc te, które znajdują się w szpitalach, przychodniach i innych placówkach medycznych, jak i te, z których pacjent może korzystać samodzielnie w domu. Wyroby takie muszą spełniać ściśle określone normy. Sprzęt medyczny wprowadzony do obrotu w Polsce musi uzyskać m.in. znak CE.

Jakie produkty zaliczane są do sprzętu medycznego?

Do sprzętu medycznego zalicza się wiele różnych urządzeń, narzędzi, przyrządów i aparatów. Wśród urządzeń wykorzystywanych wyłącznie w placówkach medycznych, wyróżnia się na przykład aparaty do EKG, aparaty rentgenowskie czy różnego rodzaju sondy, a więc urządzenia wspomagające leczenie, które służą do postawienia diagnozy. Sprzęt medyczny to również różnego rodzaju implanty, a więc rozruszniki serca, protezy itp. 

Sprzętem medycznym są również urządzenia rehabilitacyjne, które wspomagają proces regeneracji po zabiegach lub ułatwiają poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Dlatego do sprzętu medycznego zalicza się między innymi wózki inwalidzkie, balkoniki rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, łóżka rehabilitacyjne czy podnośniki kąpielowe, a także na przykład ortezy. Jak widać, każdy z nas na pewnym etapie swojego życia spotkał się ze sprzętem medycznym, a nawet niektóre urządzenia, takie jak ciśnieniomierze czy termometry większość z nas ma w swoim domu.

Gdzie można nabyć sprzęt medyczny?

Sprzęt medyczny, aby dobrze funkcjonował i spełniał swoje zadanie, a przede wszystkim zapewniał bezpieczeństwo jego użytkowania, powinien spełniać wszelkie niezbędne normy, którym podlegają tego typu urządzenia w Polsce. Samodzielne poszukiwanie informacji o tym, czy konkretny produkt jest bezpieczny, może być dla wielu osób problemem. Dlatego sprzęt medyczny należy kupować wyłącznie z wiarygodnych źródeł. Zalicza się do nich z pewnością sklepy medyczne, w których pracownicy zanim dodadzą konkretny produkt do oferty, sprawdzają, czy spełnia on odpowiednie wymagania, przeszedł właściwe testy i czy pochodzi od znanych i uznanych na rynku producentów. W takich miejscach możemy również uzyskać fachową poradę dotyczącą nabywanych produktów.

Dodaj komentarz