Breaking News

MiernikInternetu.pl pomoże Polakom sprawdzić prędkość Internetu stacjonarnego

Notel Poland, twórcy aplikacji RFBenchmark służącej do pomiaru siły sygnału oraz testów prędkości Internetu mobilnego, uruchomili serwis MiernikInternetu.pl. Nowy projekt ma pomóc Polakom zweryfikować jakość Internetu stacjonarnego. To kolejny krok w kierunku stworzenia bardziej transparentnego rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce.

Jaka jest rzeczywista prędkość Internetu w Polsce?

Jak wynika z dostępnych badań, mieszkańcy Polski nie mogą cieszyć się powszechnym dostępem do wysokiej jakości Internetu stacjonarnego. Według raportu firmy Akamai w I kwartale 2017 roku mieszkańcy Polski mogli korzystać z internetu stacjonarnego o szybkości 12,6 Mb/s. To plasuje nasz kraj dopiero na 41. miejscu w światowym rankingu. Portal PC World szacuje, że rzeczywista szybkość internetu stacjonarnego, który dociera do gospodarstw domowych wynosi około 80% prędkości deklarowanej w ofertach operatorów.

To główne przyczyny, które spowodowały rozpoczęcie prac nad projektem certyfikowanego mechanizmu monitorowania jakości dostępu do Internetu. To inicjatywa Urzędu Komunikacji Elektronicznej mająca na celu stworzenie narzędzia, które posłuży wszystkim zainteresowanym do sprawdzania rzeczywistej jakości i pomiarów prędkości internetu oferowanego przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne. Ma to być odpowiedź na pojawiające się na rynku rozbieżności pomiędzy oferowanym poziomem jakości usług, a realnymi osiągami sieci internetowej.

– Nasza aplikacja do pomiaru jakości i prędkości Internetu mobilnego cieszy się rosnącą popularnością wśród użytkowników w Polsce i poza jej granicami. To dla nas duża satysfakcja, że dzięki zaangażowaniu naszych użytkowników i zespołu rośnie w Polsce świadomość dotycząca jakości usług telekomunikacyjnych – komentuje Szymon Nowak, prezes zarządu Notel Poland. – Nasz najnowszy projekt, serwis MiernikInternetu.pl, ma umożliwić podejmowanie jeszcze lepszych decyzji związanych z wyborem dostawcy usług internetowych w oparciu o realne dane. Wierzymy, że nasze narzędzie pomoże rozwinąć rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce i będzie istotnym elementem w procesie cyfryzacji naszego kraju – dodaje.

Czym jest MiernikInternetu.pl?

Miernikinternetu.pl to proste i przejrzyste rozwiązanie, które za pomocą jednego kliknięcia pozwala sprawdzić najważniejsze parametry internetu stacjonarnego. Usługa online stworzona przez twórców RFBenchmark weryfikuje:

  • ping (wartość opóźnień przesyłania najmniejszej możliwej ilości danych podawana w milisekundach (ms) – im niższa wartość, tym lepszy wynik)
  • średnią prędkość pobierania (prędkość pobierania danych z Internetu podawana w megabitach na sekundę (Mb/s) – im wyższa wartość, tym lepszy wynik),
  • średnią prędkość wysyłania plików (prędkość wysyłania danych  podawana w megabitach na sekundę (Mb/s) – im wyższa wartość, tym lepszy wynik)

Korzystanie z nowego serwisu nie wymaga instalacji dodatkowych aplikacji, wystarczy jedynie przeglądarka internetowa.

Dodaj komentarz