Breaking News

Oto wszystko, co powinniście wiedzieć o pozytywnych właściwościach ozonowania!

Ostatnie lata to gwałtowny wzrost popularności ozonowania. Zabieg ten stał się powszechnie znany po wybuchu pandemii COVID-19. Okazał się bardzo skuteczny w dezynfekcji, ze względu na swoją zdolność zwalczania wirusów, w tym koronawirusa. Jednak to tylko jedna z wielu zalet ozonu. Co jeszcze warto wiedzieć o ozonowaniu?

Wyjaśniamy, na czym polega ozonowanie

Ozon to gaz, który naturalnie występuje w atmosferze. Jednak znajduje się w jego górnych warstwach, niedostępnych na co dzień dla człowieka. Okazuje się natomiast, że posiada on szereg pożytecznych właściwości. Dlatego właśnie powstały generatory ozonu.

Mowa o urządzeniach, które z tlenu wytwarzają ten właśnie gaz. Z ich pomocą można czyścić zarówno powietrze, jak i powierzchnie. Profesjonalne ozonowanie wykonywane jest przez specjalistyczne firmy, takie jak na przykład Stander – https://www.stander.pl/uslugi/ozonowanie/. Fachowcy uruchamiają generator ozonu, z którego wydostaje się ozon.

Cząsteczki tego gazu wykazują zdolność do utleniania się, przez co łatwo neutralizują inne związki. Co zwalcza ten gaz? Przede wszystkim są to bakterie i wirusy, ale także roztocza, pyłki, kurz czy cząsteczki odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniu. Pokazuje to dość jednoznacznie, że lista potencjalnych zastosowań jest długa.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ozon jest szkodliwy? Pytanie to jest całkiem zasadne, ponieważ większość związków wykazujących działanie dezynfekujące stanowi dla człowieka pewne zagrożenie. Natomiast jeśli chodzi o ozon, w niewielkich ilościach nie stanowi on zagrożenia. Niemniej jednak w dużym stężeniu może być groźny.

Właśnie dlatego w czasie ozonowania w pomieszczeniu powinni przebywać tylko fachowcy obsługujący generator, ubrani w odpowiednie kombinezony. Domownicy i zwierzęta muszą opuścić lokal. Po zakończeniu zabiegu należy przewietrzyć pomieszczenia przez co najmniej pół godziny. Dopiero wtedy mieszkańcy mogą wrócić do środka.

Kolejne wątpliwości dotyczą oddziaływania ozonu na rozmaite przedmioty. Przykładowo, często poruszana jest kwestia ozonowania a sprzętu elektronicznego. Badania wykazały, że ozon nie stanowi dla tych sprzętów zagrożenia. Nie jest groźny również dla żadnych innych przedmiotów. Mało tego, ozonowanie znajduje zastosowanie nawet w odkażaniu żywności.

Ozonowanie jest bezpieczne, pod warunkiem, że wykonują je specjaliści. Wiedzą oni doskonale, jakie środki ostrożności należy zachować. Dlatego też, choć można samemu kupić generator i wykonać zabieg, poleca się profesjonalne ozonowanie w wykonaniu specjalistycznych firm.

Specyficzny zapach po ozonowaniu

Warto mieć na uwadze, że ozonowanie wykazuje skuteczność również w neutralizacji przykrych zapachów. Jednak nie tylko likwiduje ono nieprzyjemną woń, ale również sprawia, że powietrze w pomieszczeniu staje się świeże i pachnące. Jaki jest zapach po ozonowaniu? Przypomina on nieco zapach powietrza po burzy. Wydaje się, że jest to ten rodzaj zapachu, który lubi niemal każdy.

Dodaj komentarz