Breaking News

Wędkarstwo i podstawowy sprzęt by zacząć nowe hobby

Aby zacząć swoją przygodę z wędkarstwem, konieczne jest kupienie podstawowego sprzętu. Początkowo nie trzeba wydawać dużej sumy pieniędzy na profesjonalny sprzęt wędkarski. Należy jednak wiedzieć, co będzie niezbędne już na starcie. W przypadku tego sportu warto od początku zastanowić się jaka metoda łowienia najbardziej nam pasuje, ponieważ wtedy łatwiej będzie wybrać odpowiedni sprzęt. Gdy pozna się ich właściwości, wybór wcale nie musi być tak trudny.

Wędkarstwo – czym jest i na czym polega

Wędkarstwo jak sama nazwa wskazuje, jest zajęciem polegającym na łowieniu ryb na wędkę. Choć większość osób łowi rekreacyjnie bądź hobbystycznie jest to także jeden z rodzajów sportów. Wyróżnić można aż sześć różnych rodzajów wędkarstwa, które różnią się metodą i używaną do tego celu wędką. Wyróżniane techniki to: wędkarstwo morskie, wędkarstwo muchowe, wędkarstwo podlodowe, wędkarstwo spinningowe, wędkarstwo spławikowo-gruntowe oraz trolling. W wielu krajach wędkarstwo ma swoje określone zasady, które mogą obejmować np. wielkość wykorzystywanej do łowienia wędki. W Polsce osoby, które chcą legalnie łowić, powinny wyrobić odpowiednią licencję, czyli tzw. kartę wędkarską. Dopiero z kartą dozwolony jest amatorski połów na wodach publicznych w obrębie kraju. Sytuacja jest inna w przypadku wód należących do obwodów rybackich, gdyż tak zwykła karta wędkarska może nie wystarczyć. Chcąc łowić na takim obwodzie, należy postarać się o zezwolenie. Poza koniecznością wyrobienia licencji wędkarstwo nie jest trudnym zajęciem i nadaje się dla każdego. Już w wieku czternastu lat można przystąpić do Polskiego Związku Wędkarskiego. Związek ten nadzoruje działania wszystkich kół wędkarskich PZK z różnych miast. W Polsce istnieją jednak koła i instytucje, które nie podlegają pod Polski Związek Wędkarski. Metod i technik wędkowania jest wiele, co pozwala na dobranie ich odpowiednio pod swoje preferencje. Należy jednak pamiętać, że metoda i technika odnoszą się do innych kwestii wędkarstwa i nie powinny być ze sobą mylone. 

Jakiego sprzętu wymaga wędkarstwo?

Nie trzeba od razu kupować całego kompletu sprzętu, aby zacząć swoją przygodę z wędkarstwem. Wystarczy na początek niewielki niezbędnik, który z czasem można uzupełniać. Jest to bezpieczny wybór także z tego względu, że nie zostaje się z dużą ilością zbędnego sprzętu, gdy okaże się, że jednak nie jest to sport, który skradł nasze serce. Poznając wędkarstwo bardziej od strony praktycznej, łatwiej też będzie określić jaki styl wędkowania jest nam najbliższy i dobrać do niego najwygodniejszy dla nas sprzęt. Oczywiście najważniejszym sprzętem zarówno dla osoby zaczynającej swoją przygodę z wędkarstwem, jak i dla osób obeznanych jest sama wędka. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w wędkowaniu, warto zacząć od metody spławikowej, gdyż pozwala na zapoznanie się z działaniem sprzętu oraz poznać zachowanie ryb co w znacznym stopniu może ułatwić późniejsze połowy. Na pierwszą wędkę idealnie sprawdzi się wędka spinningowa z kołowrotkiem. Najlepiej nie wybierać drogich i skomplikowanych modeli.

Od jakiego sprzętu zacząć?

Decydując się na pierwsze połowy metodą spławikową, wystarczy niewielka ilość sprzętu. Należy przygotować sobie bat, trochę żyłki, sygnalizator brań w postaci spławika i kilka kulek ołowianych, które posłużą za jego obciążniki oraz oczywiście haczyk. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać niezbędnych sprzętów poznaj ofertę produktów do WĘDKARSTWA w Decathlonie. Aby zacząć wędkowanie całkowicie przygotowanym warto zaopatrzyć się jeszcze w kilka dodatkowych rzeczy. Jeśli zamierzasz spędzić na rybach dłuższą ilość czasu, a jest to hobby, które wymaga dużo cierpliwości, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą wygodnego siedziska, może być to nawet niewielkie krzesełko. Razem z nim przyda się także podpórka na wędkę, gdyż trzymanie jej w rękach przez cały czas może okazać się męczące i skutecznie zniechęcić nas do wędkowania. Gdy mamy przygotowane już stanowisko do łowienia możemy zadbać także o wiadro na zanętę, która będzie niezbędna, aby zachęcić ryby do zgromadzenia się w wybranym przez nas miejscu.

Profesjonalny asortyment z Decathlon

Wybieranym przez profesjonalistów sprzętem jest wyjątkowy zestaw WIXOM-5 240 XH, który idealnie nadaje się do połowy drapieżników na spinning. Dzięki swojej konstrukcji ma dobre właściwości rzutowe.

Warto zwrócić uwagę na wędkę EXCELER 802 MHFS 7-28 G, która przeznaczona jest dla profesjonalnych wędkarzy łowiących na spinning. Przeznaczona jest głównie do połowu ryb drapieżnych. Sprawdzi się najlepiej do street fishingu.

Wędkarstwo jest ciekawym zajęciem zarówno w ramach rekreacji, jak i sportu. Oprócz sprzętu typowo wędkarskiego warto także zawsze pamiętać o odpowiednim ubiorze. Wybierając się na ryby na cały dzień, należy pamiętać o nieprzemakalnych butach, spodniach i kurtce, a w razie mrozów można założyć bieliznę termiczną. W słoneczne dni na pewno niezastąpiona będzie czapka lub okulary przeciwsłoneczne. 

Dodaj komentarz