Choroba czasami może dotknąć człowieka. Mimo tego, że o siebie dbamy, zabiegamy o nasze ciało, organizm, o jego odporność, jesteśmy na dobrej, bogatej w witaminy i składniki odżywcze diecie to może nas dopaść jakaś choroba. Często występującymi w dzisiejszym świecie problemami są choroby skóry. Dotykają one większości ludzi. Najczęściej występującą chorobą jest oczywiście trądzik, przez który przechodzi większość ludzi w młodym wieku. Jednak łuszczyca także jest dosyć często spotykaną chorobą, może mieć ona czasami ciężki przebieg. Łuszczyca – leczenie domowe tej choroby jest możliwe i jest skuteczne. Poniżej opisujemy jak ją leczyć w domu.
Sposoby leczenia łuszczycy
Wiele jest metod i sposobów na radzenie sobie z łuszczycą. Warto jednak wiedzieć, że tej choroby nie da się wyleczyć. Można jedynie łagodzić jej objawy. Nie jest też do końca znana przyczyna, przez którą choroba jest wywoływana. Za przyczyny choroby uważa się:
- przyczyny genetyczne, związane z dziedziczeniem cech po krewnych,
- stres, który może uaktywnić łuszczycę,
- mechaniczne urazy skóry także mogą uruchomić chorobę,
- infekcje bakteryjne i wirusowe, jak grypa,
- inne.
Łuszczyca to choroba, która może objąć różne części ciała. Na przykład głowę, łokcie, kolana. Uciążliwa bywa łuszczyca skóry głowy. Domowe sposoby na walkę z tego typu łuszczycą także istnieją.
Łuszczyca leczenie domowe
Istnieją maści, zioła oraz inne produkty, dzięki którym można złagodzić obrzęki wywołane łuszczycą m.in.:
- Popularna, całkowicie naturalna metoda to zastosowanie maści salicylowej. Należy używać jej bezpośrednio na miejsca objęte zmianami chorobowymi. Maść ta powoduje, że złuszczanie naskórka zostaje zmniejszone. Zamiast maści salicylowej można zastosować następujące preparaty, które mają podobne działanie i także są naturalne: maść salicylowo-siarkowa, solankowa, mocznikowa, smoła węglowa.
- liście brzozy, zioła i zielona herbata – te specyfiki to stare, dobre metody na walkę z objawami łuszczycy. Papka z zielonej herbaty umieszczana na miejscach zmian chorobowych, na skórze daje świetne efekty. Aby ją uzyskać, trzeba zalać wrzątkiem liście zielonej herbaty, po pewnym czasie, gdy woda przestygnie, liście zaczną przypominać papkę, należy papkę umieszczać na miejscach chorych, na naszej skórze. Liście brzozy także dobrze zwalczają objawy łuszczycy. Należy używać je do kąpieli. Trzeba je wcześniej wysuszyć. Kąpiele ziołowe także są dobrym domowym sposobem na walkę z objawami łuszczycy. Kąpiele takie warto wzbogacać w olejki eteryczne, płatki owsiane albo sól morską. Po takiej kąpieli dobrze jest posmarować skórę kremem nawilżającym.
- inne metody to: okłady z kapusty, soda oczyszczona, napary do przemywania skóry z dymnicy. Każda z tych metod jest w stanie w pewnym stopniu przyczynić się do złagodzenia objawów łuszczycy.
Czasami występuje problem jak łuszczyca głowy. Leczenie domowe tego problemu można wykonywać powyższymi metodami, a także można zakupić bez recepty w aptece naturalny szampon. Dzięki temu skończy się problem, jakim jest łuszczyca głowy. Domowe sposoby bez wątpienia okażą się pomocne.
Czy domowe sposoby są skuteczne?
Wielu ludzi dotyka łuszczyca. Leczenie domowe oczywiście jest skuteczne. Skuteczność domowych sposobów na walkę z łuszczycą jest potwierdzona przez wieloletnie praktykowanie ich. Jednak pamiętajmy, że w przypadku ostrego przebiegu łuszczycy metody te są w stanie tylko w pewnym stopniu złagodzić objawy choroby. W przypadku lekkiego przebiegu łuszczycy, często terapia tymi metodami jest bardziej skuteczna i widoczna. Jednak rzadko jest ona szybka. Można ją przyspieszyć korzystając z leków oraz odpowiedniej diety. Przy domowym leczeniu łuszczycy ważne będzie także wyeliminowanie używek, eliminacja chorób i stanów zapalnych, unikanie stresu, zdrowy tryb życia.
Jak długo stosować domowe metody aby były skuteczne?
Należy szybko zaradzić problemom, takim jak łuszczyca. Leczenie domowe trzeba rozpocząć jak najszybciej. Wtedy mam pewność, że leczenie będzie o wiele szybsze i bardziej skuteczne. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, jej leczenie może trwać nawet miesiącami. W zależności od przebiegu choroby efekty działania domowych sposobów mogą być widoczne po różnym czasie. jednak najczęściej po jednym miesiącu efekty powinny być widoczne. Samo leczenie powinno trwać tak długo, jak długo nie ustąpi łuszczyca.
Domowe maści, szampony, kremy, co powinny zawierać?
Domowe specyfiki na łuszczycę powinny zawierać składniki naturalne, które wspomagają organizm oraz skórę w walce z chorobą. Mogą to być:
- skrzyp – ziele, które łagodzi objawy łuszczycy.
- akacje – także świetnie nada się do złagodzenia objawów choroby.
- liście brzozy – dzięki kąpielom z liści łuszczenie ulega zmniejszeniu.
- liście fasoli – świąd staje się mniejszy, skóra powoli się regeneruje dzięki liściom.
- liście perzu – wspomogą skórę w pokonaniu łuszczycy.
- kurkuma – przyprawa, która ma potwierdzone działanie przeciwłuszczycowe.
- witamina A – naturalna substancja czynna, zawarta w wielu owocach, wspomaga skórę.
- kwasy tłuszczowe – świetne do walki z łuszczycą.
Warto również wykorzystać sprawdzony i dobry szampon na łuszczycę.
Podsumowanie
Łuszczyca to najczęściej długotrwała i męcząca choroba. Nie jest ona przyjemna. Zarówno pogarsza wygląd wizualny skóry, jak i sprawia, że czujemy w wielu miejscach świąd oraz dyskomfort. Istnieje wiele domowych sposobów na tę chorobę. Warto pamiętać, że dobrze jest wybrać się do dermatologa, aby wybrał najlepszą dla nas terapię. Pamiętać też należy o szybkim podjęciu leczenia oraz o konsekwencji w jego realizacji.