Breaking News

Porowatość włosów – czym jest i jak ją sprawdzić?

Jak odpowiednio dbać o nasze włosy? Wiele może powiedzieć o tym porowatość włosów. Na co ona wpływa i jak ją sprawdzić?

Czym dokładnie jest porowatość włosów?

Odpowiednia pielęgnacja swoich włosów wcale nie należy do najłatwiejszych kwestii. Pierwszą przeszkodą dla wielu osób może być bowiem kwestia doboru odpowiednich kosmetyków. Skąd bowiem wiedzieć, które z nich sprawdzą się w naszym przypadku najlepiej? Możemy rozważać wiele opcji, lecz bez wątpienia warto w pierwszej kolejności upewnić się, jaki typ włosów posiadamy – to znacznie ułatwi sprawę. W tym kontekście bardzo istotną cechą bez cienia wątpliwości jest porowatość włosów. Na czym jednak się ona opiera i co ona tak właściwie oznacza?

By zrozumieć, na czym tak właściwie opiera się porowatość włosów, musimy zajrzeć do ich struktury. Pojęcie to opiera się bowiem na zależności pomiędzy korą włosa a łuskami, które złożone są z jego martwych komórek. Porowatość określa zaś odchylenie tych właśnie łusek. Im większe ono jest, tym większa jest porowatość, a tym samym bardziej odsłonięta jest kora. Wpływa to między innymi na to, jak długo włos utrzymuje w sobie wilgoć, jak duże cząsteczki substancji odżywczych są w stanie przejść przez pory, a także jak odporne na modyfikacje i stylizacje są włosy.

Porowatość włosów – jak sprawdzić ją samodzielnie?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym będziemy w stanie bez żadnych większych trudności ustalić porowatość włosów. Oczywiście najskuteczniejszą metodą bez cienia wątpliwości jest wsadzenie włosa pod mikroskop – z łatwością przeanalizujemy wtedy, jak mocno łuski odstają od kory włosa. Nie każdy posiada jednak mikroskop. Dobrym wyjściem może być również rada fryzjerki, która z pewnością będzie w stanie powiedzieć nam, jaki typ włosów posiadamy. Jak jednak sprawdzić tę kwestię na własną rękę?

Oczywiście możemy dla przykładu samodzielnie obserwować zachowanie naszych włosów – czy się puszą, czy są suche, a może się przetłuszczają, czy są łatwe w stylizacji, a może wręcz przeciwnie. Ciekawym ruchem jest również metoda opierająca się na szklance wody. Wrzucamy do niej włos, a następnie czekamy kilka minut. Jeżeli opadnie on na dno naczynia, mamy prawdopodobnie do czynienia z włosami o wysokiej porowatości, jeżeli zaś utrzymuje on się na powierzchni, prawdopodobnie jest to włos niskoporowaty.

Znając porowatość naszych włosów będziemy mieli większą wiedzę na temat tego, jakie kosmetyki do włosów będą dla nas najlepsze. Pozwoli nam to na zapewnienie maksymalnego poziomu pielęgnacji naszych włosów.

Dodaj komentarz