Zawód notariusza bardzo często mylony jest z zadaniami, które wykonują inni przedstawiciele branż prawniczych. Jednak czynności notarialne znacznie różnią się od tych, które rozpatrywane są na posiedzeniach sądowych. O co w nich chodzi i czego dotyczą? Podpowiadamy.
Notariusz – czym się zajmuje?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia czynności notarialnych, warto uprzednio odpowiedzieć sobie na pytanie, czym zajmuje się notariusz. Jest to osoba, która pomaga w sporządzeniu aktów notarialnych, czyli dokumentów, które potwierdzają wykonanie danej czynności prawnej. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w momencie, jeśli w kręgu naszych zainteresowań są np. czynności notarialne w Szczecinie.
Notariusz może pomóc nam w również w przypadku sporządzania testamentów, czy aktów pełnomocnictwa. Jeśli interesuje nas notariusz w Szczecinie, to warto dowiedzieć się jakich dokumentów będziemy potrzebowali do tego, aby fachowiec zapoznał się z nasza sprawa i był w stanie pomóc. Zawsze możemy skorzystać z darmowej porady i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Obowiązki notariuszy
Zawód ten składa się z pełnienia wielu funkcji. Należą do nich między innymi wcześniej wspomniane sporządzanie aktów notarialnych, poświadczeń, spisywanie protokołów. Notariusz zajmuje się również przyjmowaniem i przechowywaniem papierków wartościowych, oraz sporządzaniem na żądanie stron projektów oraz różnego rodzaju poświadczeń.
W momencie dokonywania czynności, notariusz powinien czuwać nad bezpieczeństwem i dobrem każdej ze stron. Zawsze musi być on neutralny i zachowywać odpowiednio stanowisko, które nie gra na korzyść jednej osoby, ale prowadzi do uzgodnienia i konsensu, który jest na rękę każdej osobie biorącej udział w danej sprawie.
Miejmy świadomość tego, że akt notarialny to bardzo ważny dokument, który może stanowić źródło naszego zabezpieczenia w przyszłości. Wybierajmy więc profesjonalistów, sprawdzajmy rekomendacje, tak aby wszystkie czynności notarialne zostały przeprowadzone w sposób właściwy.