Breaking News

Rok po RODO: Polacy coraz bardziej ufają, że pracodawcy chronią ich dane osobowe

  • Ponad połowa polskich pracowników (59,6 proc.) uważa, że ich dane osobowe w miejscu pracy są bezpieczne. To o 10 pproc. więcej niż rok temu.
  • Polska znajduje się wśród czołówki krajów w Europie pod względem zaufania do bezpiecznego przetwarzania danych osobowych w miejscu pracy. Średnia europejska wynosi 56,3 proc.
  • Największe zaufanie do bezpieczeństwa przechowywania danych przez pracodawców mają milenialsi – aż 75,60 proc. z nich uważa, że ich pracodawca skutecznie zabezpiecza ich dane osobowe.

Nowe regulacje, które weszły w życie w połowie 2018 r. wywołały nie lada zamieszanie. Przepisy nałożyły bowiem na pracodawców nowe obowiązków, które miały sprawić, aby przechowywanie i przetwarzanie danych w firmach było jak najlepiej zabezpieczone. Czy to się udało? Wyniki badania ADP „Workforce View in Europe 2019” wyraźnie wskazują, że pracownicy odczuli zdecydowaną różnicę.

25 maja mija rok, odkąd w życie weszło Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Firma ADP, globalny dostawca rozwiązań z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim, postanowiła sprawdzić, czy pracownicy polskich firm zauważyli zmianę w postawie swoich pracodawców związaną z przetwarzaniem danych osobowych. Okazało się, że 56 proc. polskich pracowników jest zdania, że ich dane osobowe są przetwarzane zgodnie z prawem. Jak mówi Tomasz Czerkies, radca prawny w ADP Polska, to bardzo dobry wynik, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę średnią europejską.

– Polska jest jednym z czołowych krajów pod względem zaufania do bezpiecznego przetwarzania danych osobowych w miejscu pracy. Pod tym względem wyprzedzamy Wielką Brytanię, Hiszpanię, czy Francję. Z naszych badań wynika też, że do tego tematu przykładamy dużo więcej uwagi – odsetek osób, które nigdy nie myślały o temacie ochrony danych osobowych w ciągu roku zmalał o 5 pproc.
do poziomu 18 proc., co jest najniższym wynikiem w historii 
– mówi ekspert.

Milenialsi czują się bezpiecznie

Wyniki raportu ADP wskazują, że największe zaufanie do swoich pracodawców pod względem bezpieczeństwa danych osobowych mają milenialsi. Aż 76 proc. najmłodszych pracowników pozytywnie ocenia swoją organizację pod tym kątem (wzrost o  13 pproc. w porównaniu do poprzedniego roku). Jak podkreśla Tomasz Czerkies, są to pracownicy, którzy najchętniej otwierają się na zmiany i nie boją się ich.

–  Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, gdzie wiedzę czerpie się z wielu źródeł – mediów, kanałów społecznościowych, forów dyskusyjnych. Dzięki byciu ciągle online młodzi, wykształceni ludzie mają coraz większą świadomość swoich praw, także tych związanych z ochroną danych osobowych. Z naszych badań wynika, że tylko 1 na 100 milenialsów uważa, że pracodawca przetwarza dane osobowe bez jego zgody, a zaledwie 1 na 20 czuje, że nie ma kontroli nad swoimi danymi – mówi.

Które branże ufają swoim pracodawcom?

Wprowadzenie w maju 2018 r. w Polsce RODO miało też różny wpływ na zaufanie pracowników poszczególnych sektorów gospodarki. Największy wzrost można zaobserwować w sprzedaży, mediach i marketingu – 69 proc. zatrudnionych w tym sektorze ufa firmie pod względem przetwarzania danych osobowych, co stanowi aż o 27 pproc. więcej w stosunku do roku 2018. Zaufanie dla pracodawców znacząco wzrosło również w sektorze healthcare (21,30 pproc.). Natomiast nie jest zaskoczeniem, że w bezpieczeństwo swoich danych najbardziej wierzą pracownicy branży IT (71 proc.). Co ciekawe, mimo restrykcyjnych przepisów, w dwóch branżach tj. w transporcie i podróżach oraz w architekturze, inżynierii i budownictwie, spadł odsetek pracowników wierzących, że ich dane w pracy są bezpieczne.

O badaniu

„The Workforce View in Europe 2019” przedstawia opinie pracowników na temat aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwania związane z przyszłością. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters na zlecenie ADP w październiku 2018 r. wśród 10 585 dorosłych pracujących osób z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

O ADP (NASDAQ – ADP)

Tworzymy lepszą przestrzeń dla pracy. Dostarczamy innowacyjne produkty, najwyższej jakości usługi i wyjątkowe doświadczenia, które pomagają w pełni wykorzystać potencjał pracowników. HR, zarządzanie talentami, benefitami pozapłacowymi, listą płac przy zgodności z przepisami. W oparciu o dane, z myślą o ludziach. Dowiedz się więcej na ADP.pl.

ADP, logo ADP oraz hasło “Always Designing for People” to znaki handlowe należące do ADP, LLC. Wszelkie pozostałe znaki należą do ich odpowiednich właścicieli. Copyright © 2019 ADP, LLC. All rights reserved.

Copyright © 2019 ADP, LLC. All rights reserved.

Dodaj komentarz